Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Winston, Philip Bickerton

House 1893-94 (District 32); House 1899-1900 (District 41)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/12/1845
Birth Place: , Virginia
Birth County: Hanover
Birth Country: United States
Date of Death: 7/1/1901
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Railroad Contractor/Farm Owner; Hanover County, Virginia/Former Farmer

EDUCATION

Virginia (State) Common Schools; At Least Elementary School; Liberal Education

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: Confederate Army, Cavalry Branch (United States Civil War, Promoted to Aid de Camp/1st Lieutenant in August 1863); 11/1862 to 1865
Municipal Mayor: Minneapolis, Minnesota; 1891 to 1892

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Katherine Deborah Stevens
Children: Two children: Philip Bickerton and Nelle Pendleton
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1872.

He was buried in Blenheim Winston Cemetery in Hanover County, Virginia.

Total Days Served: 1470

SESSIONS SERVED

31st Legislative Session (1899-1900)

  Session Details
Body: House
District: 41
Elected: 11/8/1898
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/3/1899 to 1/7/1901
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Railroad Contractor
Party: Democratic
Committees:
  • Appropriations
  • Grain and Warehouse
  • Municipal Legislation
  • Public Health, Dairy and Food Products

28th Legislative Session (1893-1894)

  Session Details
Body: House
District: 32
Elected: 11/8/1892
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/3/1893 to 1/7/1895
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Railroad Contractor/Farm Owner; Hanover County, Virginia/Former Farmer
Party: Democratic
Committees:
  • Education
  • Insurance
  • Mines and Minerals
  • State Prison and Reformatory
No other information has been entered for this legislator.