Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Wetzel, Sr., George P.

House 1957-60 (District 53)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Morrison

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/3/1921
Birth Place: Little Falls, Minnesota
Birth County:
Birth Country:
Date of Death: 9/20/2014
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Little Falls
Occupation (when first elected): Attorney at Law

EDUCATION

University of Minnesota, Law School; B.S.L.; 1943
University of Minnesota, Law School; LL.B.; 1948

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judicial Administration: Morrison County, Minnesota (Judge); [Dates Unknown] [Appointed]
Judicial Administration: 7th District Court, Minnesota (Judge); ? to 1987 [Appointed]
Military: United States Marine Corps; [Dates Unknown]
U.S. Executive Branch: United States Federal Bureau of Investigation (Special Agent); 1950 to 1954
Judicial Administration: Morrison County, Minnesota (Probate Judge); 1971 to ? [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Erna Mae Meyer
Children: Five children: Denise, George, Michel, Valerie, and Antoinette
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

While serving in the Marine Corps in World War II, he fought in the Battle of Iwo Jima and witnessed the famous flag raising on Mt. Suribachi.

While working for the FBI he worked in Tennessee, New York City, and Alaska.

He died at his home in Little Falls, Minnesota. His funeral was held on September 23, 2014 at St. Mary's Catholic Church in Little Falls and he was buried in Calvary Cemetery in Little Falls.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

61st Legislative Session (1959-1960)

  Session Details
Body: House
District: 53
Elected: 11/4/1958
Residence: Little Falls
Term of Office: 1/6/1959 to 1/2/1961
Counties Represented: Morrison
Occupation: Attorney at Law
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Dairy Products and Livestock
  • Judiciary
  • Law Enforcement and Crime Prevention
  • Municipal Affairs
  • Taxes

60th Legislative Session (1957-1958)

  Session Details
Body: House
District: 53
Elected: 11/6/1956
Residence: Little Falls
Term of Office: 1/8/1957 to 1/5/1959
Counties Represented: Morrison
Occupation: Attorney at Law
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Judiciary
  • Law Enforcement and Crime Prevention
  • Municipal Affairs
  • Taxes
  • Veterans and Military Affairs
No other information has been entered for this legislator.