Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Wheaton, Sr., Charles Augustus "C.A."

House 1867 (District 8)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/1/1809
Birth Place: Amenia, New York
Birth County: Dutchess
Birth Country: United States
Date of Death: 3/14/1882
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: C.A.
City of Residence (when first elected): Northfield
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Pompey Academy, New York; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Ellen Douglas Birdseye (married on June 24, 1834; she died on December 17, 1858); Martha Elizabeth Archibald Wagener (remarried on May 15, 1861; she died in 1912)
Children: Seventeen children (15 while in office, 12 with Ellen, 5 with Martha): Cornelia, Edward, Homer B., Ellen L., Emma C., Clara, Florence B., Lucia Kate, Henry Birdseye, Mary "Minnie" Hascal, Charles Augustus Jr., and Mabel F. (children with Ellen); Frederick E., Robert Archibald, Allan Givens, Edith A. (born after he left office), and Annabel A. (born after he left office) (children with Martha)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1854. He moved to Northfield, Minnesota in 1860 or 1861.

He was the 7th of 11 children.

According to his obituary, he ran unsuccessfully as the Free Soil Movement party endorsed candidate for Lieutenant Governor but it is unclear if this was in New York or Minnesota.

He died at home in Northfield, Rice County, Minnesota. He was buried in the Northfield Cemetery.

Birth month, birth date, birth county, birth city, middle name, death month, family data, and death date provided by his great great granddaughter.

Total Days Served: 364

SESSIONS SERVED

9th Legislative Session (1867)

  Session Details
Body: House
District: 08
Elected: 11/6/1866
Residence: Northfield
Term of Office: 1/8/1867 to 1/6/1868
Counties Represented: Rice
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Insurance
  • Joint State Railroad Bonds Special
  • Joint University and University Lands Special
  • Mines and Minerals
  • State Library (Chair)