Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Peterson, Neil W.

House 2005-08 (District 41B)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth:
Birth Place: Broken Bow, Nebraska
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Presbyterian
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Bloomington
Occupation (when first elected): Broker and Property Management

EDUCATION

Grand Isle High School, Nebraska; Secondary;
Hastings College, Nebraska; B.A.; Economics
Rutgers University, Stonier Graduate School of Banking, New Jersey; Attended Graduate School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Council/Aldermen: Bloomington, Minnesota (City Council, 4 terms); 1978 to 198? [Elected]
Municipal Mayor: Bloomington, Minnesota (City Mayor); 1990 to 01/02/1995 [Elected]
State Board/Commission/Council: Metropolitan Council of the Twin Cities Metropolitan Area, Minnesota; 11/18/1994 to 1998 [Appointed]
State Board/Commission/Council: Minnesota Campaign Finance and Public Disclosure Board (Appointed by Governor Mark Dayton); 02/21/2012 to 2015 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Patricia
Children: Three children: (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Religion provided by Politics in Minnesota the Directory, 2005-2006.

He ran unsuccessfully for the Republican Party endorsement in the 2008 primary elections.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

85th Legislative Session (2007-2008)

  Session Details
Body: House
District: 41B
Elected: 11/7/2006
Residence: Bloomington
Term of Office: 1/3/2007 to 1/5/2009
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Real Estate Broker and Property Management
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Commerce and Labor: Labor and Consumer Protection Division Minutes
  • Ethics Minutes [He was an alternate member.]
  • Finance: Capital Investment Finance Division Minutes
  • Finance: Housing Policy and Finance and Public Health Finance Division Minutes
  • Finance: Housing Policy and Finance and Public Health Finance Division: Environmental Justice and Healthy Housing Minutes
  • Finance: Minnesota Heritage Finance Division Minutes
  • Governmental Operations, Reform, Technology and Elections Minutes
Leadership Position: Assistant Minority Whip
Leadership Notes: He was removed as Assistant Minority Whip in February 2008.

84th Legislative Session (2005-2006)

  Session Details
Body: House
District: 41B
Elected: 11/2/2004
Residence: Bloomington
Term of Office: 1/4/2005 to 1/2/2007
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Broker and Property Management
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2005 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Capital Investment Minutes
  • Governmental Operations and Veterans Affairs Minutes
  • Local Government Minutes
Session Interviews
Session Interview (Video) 2005 House Interview


Articles & Books About
Schutz, Lee Ann. "Governance with Patience: Peterson Takes On New Role to Serve Familiar Constituency." Session Weekly, St. Paul: Minnesota House of Representatives Information Office, March 18, 2005, p. 17.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.