Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Jefferson, R(ufus?) H. "R.H."

House 1905-08 (District 14)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Cottonwood

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1851
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: R.H.
City of Residence (when first elected): Bingham Lake
Occupation (when first elected): None Listed

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

35th Legislative Session (1907-1908)

  Session Details
Body: House
District: 14
Elected: 11/6/1906
Residence: Bingham Lake
Term of Office: 1/8/1907 to 1/4/1909
Counties Represented: Cottonwood
Occupation: None Listed
Party: Republican
Committees:
  • Express, Telegraph and Electric Railways
  • Mines and Minerals (Chair)
  • Public Accounts and Expenditures
  • Sleeping Car and Private Car Lines
  • Soldiers Home
  • State Prison and Reformatory
  • Taxes and Tax Laws

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 14
Elected: 11/8/1904
Residence: Bingham Lake
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Cottonwood
Occupation: None Listed
Party: Republican
Committees:
  • Logs and Lumber
  • Public Accounts and Expenditures
  • Public Lands
  • Roads, Bridges and Navigable Streams
  • Soldiers Home
No other information has been entered for this legislator.