Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Johnson, Frank B.

House 1947-49 (District 53)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Crow Wing

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1894
Birth Place: Brainerd, Minnesota
Birth County: Crow Wing
Birth Country: United States
Date of Death: 2/5/1949
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Brainerd
Occupation (when first elected): Druggist

EDUCATION

Brainerd Public Schools; Elementary School;
Brainerd Public Schools; Secondary;
University of Minnesota; Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: Minnesota State Guard (Major); 19?? to 19??
Municipal Mayor: Brainerd, Minnesota (City Mayor, 8 years); 19?? to 19??
Municipal Council/Aldermen: Brainerd, Minnesota (City Alderman, 10 years; President for 6 of the 10 years); 19?? to 19??
Military: United States Army (World War I, France and Germany); 191? to 19??
Military: United States Civilian Defense, Minnesota (World War II, Organizer and Director); 194? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Parsons King Johnson  - Grandfather

GENERAL NOTES

Total Days Served: 761

SESSIONS SERVED

56th Legislative Session (1949-1950)

  Session Details
Body: House
District: 53
Elected: 11/2/1948
Residence: Brainerd
Term of Office: 1/4/1949 to 2/5/1949 (unfinished term)
Counties Represented: Crow Wing
Occupation: Druggist
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Aircraft and Airways
  • Commerce, Manufacturing and Retail Trade
  • Health
  • Municipal Affairs
  • Veterans and Military Affairs
Reason for unfinished term: Death
Session Notes: He died while in office on February 5, 1949.

55th Legislative Session (1947-1948)

  Session Details
Body: House
District: 53
Elected: 11/5/1946
Residence: Brainerd
Term of Office: 1/7/1947 to 1/3/1949
Counties Represented: Crow Wing
Occupation: Druggist
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Health
  • Highways
  • Taxes
  • Veterans and Military Affairs