Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Day, Frank Arah "F.A."

House 1878 (District 38); Senate 1887-95 (District 6); Senate 1897 (District 6); Senate 1927-28 (District 9)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Jackson, Martin, Watonwan

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/30/1855 (uncertain)
Birth Place: Attica, Wisconsin
Birth County: Green
Birth Country: United States
Date of Death: 12/27/1928
Gender: Male
Religion:
Other Names: F.A.
City of Residence (when first elected): Fairmont
Occupation (when first elected): Editor and Founder, Martin County Sentinel Newspaper

EDUCATION

Wisconsin District Schools; Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Agency: Minnesota (Many Appointed Positions); 1??? to 1??? [Appointed]
State Lieutenant Governor: Minnesota (Elected by the Minnesota Senate); 01/25/1895 to 01/05/1897 [Elected]
State Governor Staff: Minnesota Governor John Johnson's Office (Secretary, 3 terms); 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Minnesota State Board of Visitors (Appointed by Governor J.A.O. Preus); 1923 to 192? [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single (when first elected); Lucia Howland; Helen Mills
Children: Four children: (2 sons, 2 daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Lt. Governor David Marston Clough became governor on January 31, 1895 when Governor Knute Nelson resigned to take a seat in the U.S. Senate. Senator Frank A. Day served as lieutenant governor from January 31, 1895 to January 5, 1897. While Sen. Day served as lieutenant governor, the Senate met in session from January 8, 1895 to April 23, 1895. According to an 1898 Minnesota Supreme Court case, Sen. Day acted as lieutenant governor while also acting and voting as a senator "with the tacit approval, at least, of the senate." Governor David M. Clough and Lt. Governor John L. Gibbs were elected to their respective offices in the 1896 election and took office in January 1897. When the legislature reconvened in 1897, both Sen. Day and Sen. Dunn, the latter of whom had been elected to fill Sen. Day's seat in a special election in November 1896, claimed the senate seat. Sen. Day is initially listed in the Journal of the Senate as holding the contested seat until a determination was made on January 23, 1897 that Sen. Dunn had been duly elected and was entitled to the seat. Sen. Dunn took the oath of office on January 26, 1897.

In 1898, the Supreme Court stated, "The undisputed facts as to this question are that Mr. Day was duly elected as a senator from the Sixth senatorial district of this state for the term of four years, commencing January, 1895. He qualified, entered upon the duties of the office, and on January 25, 1895, became president pro tempore of the senate. Six days thereafter, Gov. Nelson resigned, and Lieut. Gov. Clough became governor; and thereafter, and until the close of the Twenty-Ninth session of the senate, Mr. Day performed the duties of, and acted as, lieutenant governor. He also, until the close of the session, continued to act and vote as senator, with the tacit approval, at least, of the senate. Upon the opening of each day's session of the senate, and upon every call of the house, and upon all votes taken upon any bill or resolution, his name was regularly called as one of the senators." (State Ex Rel Marr v. Stearns, County Auditor, Minnesota Supreme Court, May 11, 1898)

Toensing, the Minnesota Journal of the Senate, March 12, 1929; and the Minnesota Legislative Manual, 1889 list his birth year as 1853. The Minnesota Legislative Manual, 1895; Progressive Men of Minnesota, 1897; and the Minnesota Historical Society's Governors of Minnesota list 1855. He's listed as being 25 years old in the Minnesota Legislative Manual, 1878.

He was born on a farm. He moved to Webster City, Iowa when he was 14 years old. He came to Fairmont, Minnesota in 1874.

He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)

He "has been a prominent figure in all the impoortant Republican gatherings in the state for a dozen years or more. In the campaign of 1896, however, Mr. Day, with Hon. John Lind, Hon. John Day Smith, Congressman C.A. Towne, State Senators D.F. Morgan, and S.B. Howard, and other men formerly prominent in the Republican party of the state, organized the free silver Republican party of Minnesota..." (Progressive Men of Minnesota, 1897, p. 505)

He ran unsuccessfully as the Free Silver Republican candidate for the United States House of Representatives in the 2nd Minnesota Congressional District in 1896. Without effort on his part, he was also endorsed by the Democratic, and Populist parties. (Progressive Men of Minnesota, 1897, p. 505)

He was listed as "politically a free lance." (The Minnesota Legislative Manual, 1927)

His funeral was held in Fairmont, Minnesota.

Total Days Served: 4761

SESSIONS SERVED

45th Legislative Session (1927-1928)

  Session Details
Body: Senate
District: 09
Elected: 11/2/1926
Residence: Fairmont
Term of Office: 1/4/1927 to 12/27/1928 (unfinished term)
Counties Represented: Martin, Watonwan
Occupation: Editor, Publisher, and Founder; Fairmont Sentinel Newspaper
Party: Nonpartisan Election-Independent Party Notes: "Politically a free lance." (Minnesota Legislative Manual, 1927, p. 474)
Committees:
  • Agriculture (Chair)
  • Dairy Products and Live Stock
  • Education
  • Game and Fish
  • Judiciary
  • Public Highways
  • State Parks, Memorials and Monuments
Reason for unfinished term: Death
Session Notes: He died while in office.

30th Legislative Session (1897-1898) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 06
Elected: 11/6/1894
Residence: Fairmont
Term of Office: 1/8/1895 to 1/23/1897 (unfinished term)
Counties Represented: Martin, Watonwan
Occupation: Publisher, Martin County Sentinel
Party: Republican
Committees:
Reason for unfinished term: Other - See Notes
Session Notes: A special election was held on November 3, 1896 for this Minnesota Senate seat which was considered vacant when Frank Arah Day was elected by the Minnesota Senate to assume the duties of the Lieutenant Governor on January 25, 1895. The seat was won by Howard H. Dunn. When the Legislature reconvened on January 5, 1897 Sen. Day and Sen. Dunn both claimed the seat. Sen. Day is listed in the Journal of the Senate as holding the seat until a determination was made on January 23, 1897 that Sen. Dunn had been duly elected and was entitled to the seat.

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: Senate
District: 06
Elected: 11/6/1894
Residence: Fairmont
Term of Office: 1/8/1895 to 1/23/1897 (unfinished term)
Counties Represented: Martin, Watonwan
Occupation: Publisher, The Martin County Sentinel
Party: Republican
Committees:
  • Judiciary
  • Rules (Chair)
Leadership Position: President Pro Tempore
Leadership Notes: He was elected by the Minnesota Senate to become Minnesota Lieutenant Governor in January 1895.
Reason for unfinished term: Elected to other office
Session Notes: Lt. Governor David Marston Clough became governor on January 31, 1895 when Governor Knute Nelson resigned to take a seat in the U.S. Senate. Senator Frank A. Day served as lieutenant governor from January 31, 1895 to January 5, 1897. While Sen. Day served as lieutenant governor, the Senate met in session from January 8, 1895 to April 23, 1895. According to an 1898 Minnesota Supreme Court case, Sen. Day acted as lieutenant governor while also acting and voting as a senator "with the tacit approval, at least, of the senate." Governor David M. Clough and Lt. Governor John L. Gibbs were elected to their respective offices in the 1896 election and took office in January 1897. When the legislature reconvened in 1897, both Sen. Day and Sen. Dunn, the latter of whom had been elected to fill Sen. Day's seat in a special election in November 1896, claimed the senate seat. Sen. Day is initially listed in the Journal of the Senate as holding the contested seat until a determination was made on January 23, 1897 that Sen. Dunn had been duly elected and was entitled to the seat. Sen. Dunn took the oath of office on January 26, 1897. In 1898, the Supreme Court stated, "The undisputed facts as to this question are that Mr. Day was duly elected as a senator from the Sixth senatorial district of this state for the term of four years, commencing January, 1895. He qualified, entered upon the duties of the office, and on January 25, 1895, became president pro tempore of the senate. Six days thereafter, Gov. Nelson resigned, and Lieut. Gov. Clough became governor; and thereafter, and until the close of the Twenty-Ninth session of the senate, Mr. Day performed the duties of, and acted as, lieutenant governor. He also, until the close of the session, continued to act and vote as senator, with the tacit approval, at least, of the senate. Upon the opening of each day's session of the senate, and upon every call of the house, and upon all votes taken upon any bill or resolution, his name was regularly called as one of the senators." (State Ex Rel Marr v. Stearns, County Auditor, Minnesota Supreme Court, May 11, 1898)

28th Legislative Session (1893-1894) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 06
Elected: 11/4/1890
Residence: Fairmont
Term of Office: 1/6/1891 to 1/7/1895
Counties Represented: Martin, Watonwan
Occupation: Editor, Publisher, and Founder; Martin County Sentinel Newspaper
Party: Republican
Committees:
  • Judiciary
  • Normal Schools
  • Printing
  • Reapportionment
  • State Prison
  • State Public School (Chair)

27th Legislative Session (1891-1892)

  Session Details
Body: Senate
District: 06
Elected: 11/4/1890
Residence: Fairmont
Term of Office: 1/6/1891 to 1/7/1895
Counties Represented: Martin, Watonwan
Occupation: Editor, Publisher, and Founder; Martin County Sentinel Newspaper
Party: Republican
Committees:
  • Local Legislation (Chair)
  • Printing
  • Public Lands
  • Railroads

26th Legislative Session (1889-1890) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 06
Elected: 11/2/1886
Residence: Fairmont
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Jackson, Martin
Occupation: Editor, Publisher, and Founder; Martin County Sentinel Newspaper
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Judiciary
  • Printing
  • Reapportionment Special
  • Roads and Bridges (Chair)

25th Legislative Session (1887-1888)

  Session Details
Body: Senate
District: 06
Elected: 11/2/1886
Residence: Fairmont
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Jackson, Martin
Occupation: Editor and Founder, Martin County Sentinel Newspaper
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Judiciary
  • Printing
  • Roads and Bridges (Chair)

20th Legislative Session (1878)

  Session Details
Body: House
District: 38
Elected: 11/6/1877
Residence: Fairmont
Term of Office: 1/8/1878 to 1/6/1879
Counties Represented: Martin
Occupation: Editor and Founder, Martin County Sentinel Newspaper
Party: Republican Party Notes: He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)
Committees:
  • Joint Printing (Chair)
  • Printing (Chair)
  • Ways and Means