Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Day, James C. "J.C."

Democratic Constitutional Convention 1857 (District 8); Senate 1857-58 (District 10)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Houston

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/30/1822
Birth Place: Pennsylvania
Birth County: Fayette
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1911
Gender: Male
Religion:
Other Names: J.C.
City of Residence (when first elected): La Crescent
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Pennsylvania Schools; At Least Elementary School; Indiana County

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: 1st Missouri Volunteer Infantry, Company E (Mexican War); 1847 to 1848
Territorial Democratic Constitutional Convention: 8th Council District, Minnesota Territory; 07/13/1857 to 08/29/1857 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

His party affiliation was provided by Minnesota in Three Centuries.

He was raised in Indiana County, Pennsylvania. In 1843 he left Pennsylvania and moved to Rock Island, Illinois and then to La Crosse Wisconsin. After the Mexican War he returned to Pennsylvania. He moved to Minnesota and settled on a farm near Mound Prairie in 1855.

He worked in the pineries (pine forests) while in Wisconsin.

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

1st Legislative Session (1857-1858)

  Session Details
Body: Senate
District: 10
Elected: 10/13/1857
Residence: La Crescent
Term of Office: 12/2/1857 to 12/6/1859
Counties Represented: Houston
Occupation: Farmer
Party: Democratic Party Notes: His party affiliation was provided by Minnesota in Three Centuries.
Committees:
  • Credentials
  • Education and Sciences
  • Internal Improvements (Chair)
Session Notes: He was sworn in on December 7, 1857 and subscribed to the oath of office on December 8, 1857. An 1858-59 session was not held due to the protracted session of 1857-58. (Minnesota Legislative Manual, 1872, p. 66) Thus, even though the first session was adjourned on August 12, 1858; the term end date for it is listed as the day before the second legislative session's start date.
Photographs
James C. Day of La Crescent, member of the First State Legislature (ca. 1858) From the Minnesota Historical Society's Visual Resources Database