Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Durfee, I. P.

Senate 1876-77 (District 38)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Cottonwood, Jackson, Martin, Murray, Nobles, Pipestone, Rock, Watonwan

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/??/1838
Birth Place: Rhode Island
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Worthington
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Rhode Island Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Nobles County, Minnesota (County Commissioner, Chair); 1872 to 10/12/1875 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1872.

"He stands square on the Republican platform." (Biographical Sketches of the Officers of Minnesota and the 19th Minnesota State Legislature by C.L. Hall, 1877, p. 14)

Total Days Served: 726

SESSIONS SERVED

19th Legislative Session (1877)

  Session Details
Body: Senate
District: 38
Elected: 11/2/1875
Residence: Worthington
Term of Office: 1/13/1876 to 1/7/1878
Counties Represented: Cottonwood, Jackson, Martin, Murray, Nobles, Pipestone, Rock, Watonwan
Occupation: Farmer
Party: Republican Party Notes: "He stands square on the Republican platform." (Biographical Sketches of the Officers of the State Government of Minnesota and the 19th Minnesota State Legislature by C.L. Hall, 1877, p. 14)
Committees:
  • Federal Relations
  • Finance
  • Insane Asylum
  • Joint Destitution by Reason of Grasshopper Devastations Special
  • Towns and Counties (Chair)
  • Tree Planting
Session Notes: I.P. Durfee contested the election of George S. Thompson. The Minnesota Senate determined that I.P. Durfee was entitled to the seat.

18th Legislative Session (1876)

  Session Details
Body: Senate
District: 38
Elected: 11/2/1875
Residence: Worthington
Term of Office: 1/13/1876 to 1/7/1878
Counties Represented: Cottonwood, Jackson, Martin, Murray, Nobles, Pipestone, Rock, Watonwan
Occupation: Farmer
Party: Republican Party Notes: "He stands square on the Republican platform." (Biographical Sketches of the Officers of the State Government of Minnesota and the 19th Minnesota State Legislature by C.L. Hall, 1877, p. 14)
Committees:
  • Federal Relations
  • Military Affairs
  • Seed Grain and Grasshoppers
  • Towns and Counties
  • Tree Planting
Session Notes: I.P. Durfee contested the election of George S. Thompson. The Minnesota Senate determined that I.P. Durfee was entitled to the seat.