Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Engbritson, Earl L.

Senate 1951-54 (District 6)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Freeborn

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/6/1908
Birth Place: Minnesota
Birth County: Jackson
Birth Country: United States
Date of Death: 5/3/1994
Gender: Male
Religion: Congregational
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Hollandale
Occupation (when first elected): Former Principal, Shevlin Elementary School/Former Superintendent, Hollandale Public Schools and Freeborn County Schools

EDUCATION

High School; Secondary; Graduate
Mankato State Teachers College; College Graduate; 1928

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Freeborn County, Minnesota (Fair Board); 19?? to 19??
School Board/Administration: Hollandale, Minnesota (Superintendent of Schools, 12 years); 19?? to 19??
School Board/Administration: Freeborn County, Minnesota (Superintendent of Schools, 5 years); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Leona Hansen (married in August 1935)
Children: One child: Roy (son), Judith (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was born on a farm.

He died at home in Albert Lea, Minnesota. His funeral was held at the Congreagtional Church of Hollandale, Minnesota. He was buried in Hollandale Cemetery.

Religion provided by his obituary.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

58th Legislative Session (1953-1954) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 06
Elected: 11/7/1950
Residence: Hollandale
Term of Office: 1/2/1951 to 1/3/1955
Counties Represented: Freeborn
Occupation: Former Principal, Shevlin Elementary School/Former Superintendent, Hollandale Public Schools and Freeborn County Schools
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Drainage
  • Education
  • Insurance
  • Public Health
  • Public Institutions and Buildings
  • Towns and Counties

57th Legislative Session (1951-1952)

  Session Details
Body: Senate
District: 06
Elected: 11/7/1950
Residence: Hollandale
Term of Office: 1/2/1951 to 1/3/1955
Counties Represented: Freeborn
Occupation: Former Principal, Shevlin Elementary School/Former Superintendent, Hollandale Public Schools and Freeborn County Schools
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Drainage
  • Education
  • Insurance
  • Public Health
  • Public Institutions and Buildings
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.