Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Erickson, David J.

House 1917-20 (District 59)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/3/1887
Birth Place: Pennsylvania
Birth County: Warren
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Duluth
Occupation (when first elected): Engaged in the Practice of Law

EDUCATION

Pennsylvania District Schools; Elementary School;
Warren High School, Pennsylvania; Secondary; Graduate
Pennsylvania State College; Attended College;
University of Michigan, Law Department; Law Degree; 1912

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was of Swedish ancestry.

He was born on a farm.

He moved to Duluth, Minnesota in 1912.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

41st Legislative Session (1919-1920)

  Session Details
Body: House
District: 59
Elected: 11/5/1918
Residence: Duluth
Term of Office: 1/7/1919 to 1/3/1921
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Engaged in the Practice of Law
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Appropriations
  • Corporations (Chair)
  • Education
  • Judiciary
  • Public Utilities
  • Reconstruction and Relief

40th Legislative Session (1917-1918)

  Session Details
Body: House
District: 59
Elected: 11/7/1916
Residence: Duluth
Term of Office: 1/2/1917 to 1/6/1919
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Engaged in the Practice of Law
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Banks and Banking
  • General Legislation
  • Judiciary
  • Military Affairs
  • State Normal Schools
  • Towns and Counties
  • Workmens Compensation
No other information has been entered for this legislator.