Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Eriksson, Leonard

House 1933-36 (District 50)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Otter Tail

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/11/1876
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Sweden
Date of Death: 10/??/1967
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Fergus Falls
Occupation (when first elected): Practicing Law

EDUCATION

Moorhead State Teachers College; College Graduate;
Georgetown University, Law School, Washington D.C.; Law Degree; Admitted to Practice, 1905

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Mayor: Fergus Falls, Minnesota (City Mayor); 1??? to 1???
County Attorney: Otter Tail County, Minnesota; 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was naturalized in 1898.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

49th Legislative Session (1935-1936)

  Session Details
Body: House
District: 50
Elected: 11/6/1934
Residence: Fergus Falls
Term of Office: 1/8/1935 to 1/4/1937
Counties Represented: Otter Tail
Occupation: Practicing Law
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Board of Control
  • Civil Administration
  • Commercial Transportation
  • Crime Prevention
  • Drainage
  • Judiciary
  • State Prison

48th Legislative Session (1933-1934)

  Session Details
Body: House
District: 50
Elected: 11/8/1932
Residence: Fergus Falls
Term of Office: 1/3/1933 to 1/7/1935
Counties Represented: Otter Tail
Occupation: Practicing Law
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Appropriations
  • Banks and Banking
  • Board of Control and State Institutions (Chair)
  • Civil Administration
  • Commerce, Manufacture and Retail Trade
  • Judiciary
  • Municipal Affairs