Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Evans, Louis A. "L.A."

House 1865 (District 3); Senate 1867 (District 3)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Aitkin, Andy Johnson (defunct), Becker, Breckenridge (defunct), Buchanan (defunct), Carlton, Cass, Clay, Crow Wing, Douglas, Itasca, Lake, Morrison, Otter Tail, Pembina (defunct), Polk, Pope, St. Louis, Stearns, Todd, Wadena

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/22/1822
Birth Place: Philadelphia, Pennsylvania
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1897
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: L.A.
City of Residence (when first elected): Saint Cloud
Occupation (when first elected): Real Estate Agent

EDUCATION

Philadelphia Public Schools, Pennsylvania; Elementary School;
Philadelphia Public Schools, Pennsylvania; Secondary;
Studied Law; Admitted to the Bar, October, 1866

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judge: St. Cloud, Minnesota (Judge of Probate, over 20 years); 186? to 188?
Municipal Mayor: St. Cloud, Minnesota (Mayor, First One, Four Terms); 1862 to 186?
Judge: St. Cloud, Minnesota (City Justice, Resigned Twice to Become Judge of Probate); 1862 to 18?? [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single; Elizabeth W. Libby (married in June 1871, after he left office)
Children: No children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to St. Cloud, Minnesota on December 15, 1856.

"In politics Judge Evans is an old-line Democrat, and has always been regarded as one of the reliable adherents of that political faith, even when his party was so decidedly in the minority in this state that it cut but little figure in public affairs." (Progressive Men of Minnesota, 1897, p. 55)

He was a member of the Independent Order of Odd Fellows.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

9th Legislative Session (1867)

  Session Details
Body: Senate
District: 03
Elected: 11/6/1866
Residence: Saint Cloud
Term of Office: 1/8/1867 to 1/6/1868
Counties Represented: Aitkin, Andy Johnson (defunct), Becker, Buchanan (defunct), Carlton, Cass, Clay, Crow Wing, Douglas, Itasca, Lake, Morrison, Otter Tail, Pembina (defunct), Polk, Pope, St. Louis, Stearns, Todd, Wadena
Occupation: Insurance Agent
Party: Democratic
Committees:
  • Education
  • Finance
  • Railroads
  • State Library

7th Legislative Session (1865)

  Session Details
Body: House
District: 03
Elected: 11/8/1864
Residence: Saint Cloud
Term of Office: 1/3/1865 to 1/1/1866
Counties Represented: Aitkin, Andy Johnson (defunct), Becker, Breckenridge (defunct), Buchanan (defunct), Carlton, Cass, Crow Wing, Douglas, Itasca, Lake, Morrison, Otter Tail, Pembina (defunct), Polk, St. Louis, Stearns, Todd, Wadena
Occupation: Real Estate Agent
Party: Democratic Party Notes: "In politics Judge Evans is an old-line Democrat, and has always been regarded as one of the reliable adherents of that political faith, even when his party was so decidedly in the minority in this state that it cut but little figure in public affairs." (Progressive Men of Minnesota, 1897, p. 55)
Committees:
  • Federal Relations
  • Ways and Means