Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Gemmill, John M.

Senate 1923-26 (District 9)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Martin, Watonwan

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/25/1867
Birth Place: Ontario
Birth County: Renfrew
Birth Country: Canada
Date of Death: ??/??/1938
Gender: Male
Religion:
Other Names:
City of Residence (when first elected): Sherburn
Occupation (when first elected): Farm Owner and Operator

EDUCATION

Keokuk County Public Schools, Iowa; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children: Two children (at least): (at least 2 sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Iowa in 1871 with his parents. He moved to Martin County, Minnesota in 1916.

The Minnesota Legislative Manual, 1923 lists his middle initial as N. The Minnesota Legislative Manual, 1925; the Minnesota Journals of the Senate, 1923 and 1925; and Toensing all list M.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

44th Legislative Session (1925-1926) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 09
Elected: 11/7/1922
Residence: Sherburn
Term of Office: 1/2/1923 to 1/3/1927
Counties Represented: Martin, Watonwan
Occupation: Farm Owner and Operator
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture (Chair)
  • Banks and Banking
  • Dairy Products and Live Stock
  • Education
  • Public Highways
  • Reapportionment

43rd Legislative Session (1923-1924)

  Session Details
Body: Senate
District: 09
Elected: 11/7/1922
Residence: Sherburn
Term of Office: 1/2/1923 to 1/3/1927
Counties Represented: Martin, Watonwan
Occupation: Farm Owner and Operator
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture (Chair)
  • Drainage
  • Education
  • Markets and Marketing
  • Public Highways
  • Re-apportionment
No other information has been entered for this legislator.