Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Gooding, Arthur C.

Senate 1919-22 (District 4)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Olmsted

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 6/20/1871
Birth Place: Rochester, Minnesota
Birth County: Olmsted
Birth Country: United States
Date of Death: 8/9/1971
Gender: Male
Religion: Episcopalian
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Rochester
Occupation (when first elected): President, First National Bank/Former Cashier, Union National Bank

EDUCATION

Rochester High School; Secondary; Graduate

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Rochester, Minnesota (Fuel Administrator); 1??? to 1???
Municipal Government: Rochester, Minnesota (Director of Public Safety); 1??? to 1???
Municipal Government: Rochester, Minnesota (Food Administrstor); 1??? to 1???
Municipal Board/Commission: Rochester, Minnesota (Library Board); 1??? to 1???
School Board/Administration: Rochester, Minnesota (School Board Member); 1??? to 1???
U.S. Executive Branch: Olmsted County, Minnesota (War Council, World War I, Chair); 191? to 19??
State Treasurer/Office: Minnesota State Treasurer; 02/14/1916 to 01/1917 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Two children: (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Republican Party. (Minnesota Legislative Manual, 1919 and 1921)

He died at St. Mary's Hospital in Olmsted County, Minnesota.

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1921.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

42nd Legislative Session (1921-1922) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 04
Elected: 11/5/1918
Residence: Rochester
Term of Office: 1/7/1919 to 1/1/1923
Counties Represented: Olmsted
Occupation: President, First National Bank/Former Cashier, Union National Bank
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: He was a member of the Republican Party. (Minnesota Legislative Manual, 1919 and 1921)
Committees:
  • Banks and Banking
  • Education
  • Elections
  • Public Highways
  • State Development and Immigration
  • Temperance

41st Legislative Session (1919-1920)

  Session Details
Body: Senate
District: 04
Elected: 11/5/1918
Residence: Rochester
Term of Office: 1/7/1919 to 1/1/1923
Counties Represented: Olmsted
Occupation: President, First National Bank/Former Cashier, Union National Bank
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: He was a member of the Republican Party. (Minnesota Legislative Manual, 1919 and 1921)
Committees:
  • Banks and Banking
  • Education
  • Public Highways
  • State Development and Immigration
  • Temperance