Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Hale, Charles W.

House 1917-20 (District 1)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Fillmore

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/27/1863
Birth Place: Sumner Township, Minnesota
Birth County: Fillmore
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1929 (uncertain)
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Spring Valley
Occupation (when first elected): General Farming/Stock Raising

EDUCATION

Spring Valley Common Schools; Elementary School;
Spring Valley High School; Secondary;
University of Minnesota, School of Agriculture; College Graduate; 1899

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: Spring Valley, Minnesota (School Board Member, about 25 years); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Martha Engle (married in 1901)
Children: Three children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was born on a farm.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

41st Legislative Session (1919-1920)

  Session Details
Body: House
District: 01
Elected: 11/5/1918
Residence: Stewartville
Term of Office: 1/7/1919 to 1/3/1921
Counties Represented: Fillmore
Occupation: General Farming/Stock Raising
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Dairy Products and Live Stock
  • Engrossment and Enrollment (Chair)
  • Grain and Warehouse
  • Public Domain
  • Public Highways
  • State and County Fairs

40th Legislative Session (1917-1918)

  Session Details
Body: House
District: 01
Elected: 11/7/1916
Residence: Spring Valley
Term of Office: 1/2/1917 to 1/6/1919
Counties Represented: Fillmore
Occupation: General Farming/Stock Raising
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agricultural Schools
  • Dairy Products and Live Stock
  • Election Contests
  • Public Buildings
  • Public Domain
  • State Fair
  • State Training School
No other information has been entered for this legislator.