Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Halverson, C. A.

House 1933-36 (District 10)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Cottonwood

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1886
Birth Place: Minnesota
Birth County: Cottonwood
Birth Country: United States
Date of Death: 6/3/1947
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
Alternate Spelling of Last Name: Halvorson
City of Residence (when first elected): Revere
Occupation (when first elected): Farmer/Formerly Taught Rural and High Schools/Formerly in Commercial Work

EDUCATION

Cottonwood County Rural Schools; Elementary School;
Windom High School; Secondary; Graduate
University of Minnesota; College Graduate;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Cottonwood County, Minnesota (County Fair Board); 1??? to 1???
Municipal Board/Commission: Lamberton, Minnesota (Town Board); 1??? to 1???
School Board/Administration: Lamberton, Minnesota (School Board); 1??? to 1???
State Treasurer/Office: Minnesota State Treasurer; 01/05/1937 to 01/1939

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Five children: (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing and the Minnesota Journal of the House, 1933 list his last name as Halverson. The Minnesota Journal of the House, March 29, 1949, p. 1422-1423 lists Halvorson. The Minnesota Journal of the House, 1935 lists both Halverson and Halvorson.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

49th Legislative Session (1935-1936)

  Session Details
Body: House
District: 10
Elected: 11/6/1934
Residence: Revere
Term of Office: 1/8/1935 to 1/4/1937
Counties Represented: Cottonwood
Occupation: Farmer/Formerly Taught Rural and High Schools
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture and Horticulture
  • Drainage
  • Military Affairs
  • Public Buildings
  • Reapportionment
  • State and County Fairs
  • Telephones and Telegraphs

48th Legislative Session (1933-1934)

  Session Details
Body: House
District: 10
Elected: 11/8/1932
Residence: Revere
Term of Office: 1/3/1933 to 1/7/1935
Counties Represented: Cottonwood
Occupation: Farmer/Formerly Taught Rural and High Schools/Formerly in Commercial Work
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture and Horticulture
  • Markets and Marketing
  • Motor Vehicle and Motor Vehicle Tax Laws
  • Public Domain
  • Reapportionment
  • Taxes and Tax Laws
  • University and State Schools