Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Hanson, D. M.

Territorial House 1855 (District 6); Territorial Council 1856 (District 11)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Carver, Dakota, Davis (defunct), Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1826
Birth Place: Maine
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1856
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

His party affiliation was provided by Atwater, Isaac; History of the City of Minneapolis, Vol. 1, p. 100.

He moved to Minneapolis, Minnesota in 1853.

He died in Minneapolis, Minnesota.

Total Days Served: 729

SESSIONS SERVED

7th Territorial Legislative Session (1856)

  Session Details
Body: Territorial Council
District: 11
Elected: 10/9/1855
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/2/1856 to 12/31/1856 (unfinished term)
Counties Represented: Carver, Davis (defunct), Hennepin
Occupation: Lawyer
Party: Democratic Party Notes: His party affiliation was provided by Atwater, Isaac; History of the City of Minneapolis, Vol. 1, p. 100.
Committees:
  • Incorporations (Chair)
  • Judiciary
  • Territorial Roads (Chair)
Reason for unfinished term: Death
Session Notes: He died while in office in 1856. Joel B. Bassett was elected to finish out his term. His term end date is uncertain since we do not know his official death date. The date listed is the last day of 1856.

6th Territorial Legislative Session (1855)

  Session Details
Body: Territorial House
District: 06
Elected: 10/10/1854
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/3/1855 to 1/1/1856
Counties Represented: Dakota
Occupation: Lawyer
Party: Democratic
Committees:
  • Legislative Expenditures (Chair)
  • Territorial Affairs
  • Territorial Expenditures
No other information has been entered for this legislator.