Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Hillman, Nels S. "N.S."

House 1911-14 (District 51)

Party when first elected:  Public Ownership

Counties Served:  Cook, Lake

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/18/1862
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Sweden
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: N.S.
City of Residence (when first elected): Two Harbors
Occupation (when first elected): Locomotive Engineer, Duluth and Iron Range Railroad Co.

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to the United States in April 1880 and settled in Moorhead, Clay County, Minnesota. He moved to Two Harbors, Lake County, Minnesota in 1883.

He was a member of the Public Ownership/Socialist Party. (Minnesota History, Fall 1990, p. 87)

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

38th Legislative Session (1913-1914)

  Session Details
Body: House
District: 51
Elected: 11/5/1912
Residence: Two Harbors
Term of Office: 1/7/1913 to 1/4/1915
Counties Represented: Cook, Lake
Occupation: Locomotive Engineer, Duluth and Iron Range Railroad Co.
Party: Public Ownership
Committees:
  • Elections
  • Labor and Labor Legislation
  • State Training School
  • Telephone and Telegraph
  • Transportation
  • Workmens Compensation

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: House
District: 51
Elected: 11/8/1910
Residence: Two Harbors
Term of Office: 1/3/1911 to 1/6/1913
Counties Represented: Cook, Lake
Occupation: Locomotive Engineer, Duluth and Iron Range Railroad Co.
Party: Public Ownership
Committees:
  • Forestry
  • Public Accounts and Expenditures
  • Railroads
  • School for Defectives
  • Sleeping Car and Private Car Lines
No other information has been entered for this legislator.