Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Hollister, William L. "Wm., W.L."

Senate 1883-84 (District 3); House 1907-08 (District 6)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Mower

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1837
Birth Place: New York
Birth County: Schoharie
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Other Names: Wm., W.L.
City of Residence (when first elected): Austin
Occupation (when first elected): Physician

EDUCATION

Albany Medical School, New York; Medical Degree; 1860

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Executive Branch: United States Revenue (Revenue Agent); 1??? to 1???
Military: (Examining Surgeon for Recruits, 2 years); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1867 or 1868.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

35th Legislative Session (1907-1908)

  Session Details
Body: House
District: 06
Elected: 11/6/1906
Residence: Austin
Term of Office: 1/8/1907 to 1/4/1909
Counties Represented: Mower
Occupation: Practicing Medicine/Present Health Officer, City of Austin
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Municipal Legislation
  • Printing
  • Public Health and Pure Food
  • Public Parks

23rd Legislative Session (1883-1884)

  Session Details
Body: Senate
District: 03
Elected: 11/7/1882
Residence: Austin
Term of Office: 1/2/1883 to 1/5/1885 (unfinished term)
Counties Represented: Mower
Occupation: Physician
Party: Not Available
Committees:
  • Engrossment (Chair)
  • Military Affairs
  • Public Lands
  • Railroads
Reason for unfinished term: Other - See Notes
Session Notes: His official term end date is uncertain since we do not know when he left office. The date listed is the date before the first day of the 1885 session. His term was finished by W.T. Wilkins.
No other information has been entered for this legislator.