Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Holmquist, Sr., Stanley Willard "Stan"

House 1947-54 (District 26); Senate 1955-62 (District 26); Senate 1963-72 (District 16)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Meeker, Renville, Wright

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/23/1909
Birth Place: Hallock, Minnesota
Birth County: Kittson
Birth Country: United States
Date of Death: 5/15/2003
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names: Stan
City of Residence (when first elected): Grove City
Occupation (when first elected): Retail Lumber Dealer/Superintendent and Principal, Grove City Schools/Former High School Math Teacher, Grove City Schools

EDUCATION

Minnehaha Academy High School; Secondary; Graduate, 1932
Augustana Lutheran Synod Minnesota College; Attended College;
University of Minnesota; B.S.; 1936
University of Minnesota; M.A.; Educational Administration, 1940

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Executive Branch: National Conference on Employment of the Handicapped, Washington D.C.; [Dates Unknown]
State Board/Commission/Council: Minnesota Commission on the Problems of Mentally Retarded, Handicapped and Gifted Children; 19?? to 196? [Appointed]
School Board/Administration: Grove City, Minnesota (Superintendent of Schools); 1939 to 06/20/1946
U.S. Executive Branch: White House Conference on Education (Minnesota Representative); 11/1966 to ?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Edith Maria Johnson Holmquist (married on October 28, 1938; her sister, Eleanor A. Johnson Andersen, was married to Minnesota Governor Elmer Lee Andersen; she died in February 2003) )
Children: Three children: Stanley "Willard" Jr., and Charles "Charlie" (sons); Mary (she served as a Senate Page in 1965) (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Elmer Lee Andersen  - Brother-in-Law
Victor Holmquist  - Father

GENERAL NOTES

He was born and raised on a wheat farm.

He was instumental in getting the bill known as the Minnesota Miracle passed. It moved more school funding to the state and away from property taxes.

He was a member of the Republican Party.

"Republican leaders who have long been out in the cold when it comes to the senate independent conservatives should be happy with Holmquist, an active Republican and one-time Sixth District GOP chairman." (Wilson, Betty. "Holmquist Not in Rosenmeier Circle." Minneapolis Newspaper, 1967)

Both Rep. Lloyd L. Duxbury, Speaker of the House, and Sen. Stanley W. Holmquist, Senate Majority Leader, were appointed to the Republican State Central Committee in 1968. "GOP leaders said it is the first time in the party's history that the two leadership positions in the legislature have been represented on the Central Committee." (St. Paul Dispatch, January 6, 1968)

"On the other hand, Holmquist is a Republican party man and works closely with the governor." (Patterson, Lewis. "Sen. Stanley Holmquist." St. Paul Pioneer Press, January 5, 1969, p. 2)

He died from leukemia at a nursing home in Bloomington, Minnesota. His funeral was held at Trinity Lutheran Church in Grove City, Minnesota.

He was a member of Augustana Lutheran Church in Grove City, Minnesota.

Religion provided by Memorable Reflections: Stanley W. Holmquist.

Total Days Served: 9492

SESSIONS SERVED

67th Legislative Session (1971-1972)

  Session Details
Body: Senate
District: 16
Elected: 11/3/1970
Residence: Grove City
Term of Office: 1/5/1971 to 1/1/1973
Counties Represented: Meeker, Renville, Wright
Occupation: Retail Lumber Merchant
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Committees
  • Education
  • Higher Education
  • Labor Relations
  • Rules and Administration (Chair)
Leadership Position: Majority Leader

66th Legislative Session (1969-1970) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 16
Elected: 11/8/1966
Residence: Grove City
Term of Office: 1/3/1967 to 1/4/1971
Counties Represented: Meeker, Renville, Wright
Occupation: Retail Lumber Merchant
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: "Republican leaders who have long been out in the cold when it comes to the senate independent conservatives should be happy with Holmquist, an active Republican and one-time Sixth District GOP chairman." (Wilson, Betty. "Holmquist Not in Rosenmeier Circle." Minneapolis Newspaper, 1967); Both Rep. Lloyd L. Duxbury, Speaker of the House, and Sen. Stanley W. Holmquist, Senate Majority Leader, were appointed to the Republican State Central Committee in 1968. "GOP leaders said it is the first time in the party's history that the two leadership positions in the legislature have been represented on the Central Committee." (St. Paul Dispatch, January 6, 1968); "On the other hand, Holmquist is a Republican party man and works closely with the governor." (Patterson, Lewis. "Sen. Stanley Holmquist." St. Paul Pioneer Press, January 5, 1969, p. 2)
Committees:
  • Committees
  • Education
  • Labor
  • Rules and Legislative Expense (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
Leadership Position: Majority Leader

65th Legislative Session (1967-1968)

  Session Details
Body: Senate
District: 16
Elected: 11/8/1966
Residence: Grove City
Term of Office: 1/3/1967 to 1/4/1971
Counties Represented: Meeker, Renville, Wright
Occupation: Retail Lumber Merchant
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: "Republican leaders who have long been out in the cold when it comes to the senate independent conservatives should be happy with Holmquist, an active Republican and one-time Sixth District GOP chairman." (Wilson, Betty. "Holmquist Not in Rosenmeier Circle." Minneapolis Newspaper, 1967); Both Rep. Lloyd L. Duxbury, Speaker of the House, and Sen. Stanley W. Holmquist, Senate Majority Leader, were appointed to the Republican State Central Committee in 1968. "GOP leaders said it is the first time in the party's history that the two leadership positions in the legislature have been represented on the Central Committee." (St. Paul Dispatch, January 6, 1968)
Committees:
  • Committees
  • Education
  • Labor
  • Rules and Legislative Expense (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
Leadership Position: Majority Leader

64th Legislative Session (1965-1966) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 16
Elected: 11/6/1962
Residence: Grove City
Term of Office: 1/8/1963 to 1/2/1967
Counties Represented: Meeker, Renville
Occupation: Retail Lumber Merchant
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Education
  • General Legislation (Chair)
  • Labor
  • Military Affairs and Civil Defense
  • Rules and Legislative Expense
  • Taxes and Tax Laws
  • Towns and Counties

63rd Legislative Session (1963-1964)

  Session Details
Body: Senate
District: 16
Elected: 11/6/1962
Residence: Grove City
Term of Office: 1/8/1963 to 1/2/1967
Counties Represented: Meeker, Renville
Occupation: Retail Lumber Merchant
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Education
  • General Legislation (Chair)
  • Labor
  • Military Affairs and Civil Defense
  • Rules and Legislative Expense
  • Taxes and Tax Laws
  • Towns and Counties

62nd Legislative Session (1961-1962) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 26
Elected: 11/4/1958
Residence: Grove City
Term of Office: 1/6/1959 to 1/7/1963
Counties Represented: Meeker
Occupation: Retail Lumber Merchant
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Education
  • Labor
  • Local Government
  • Taxes and Tax Laws

61st Legislative Session (1959-1960)

  Session Details
Body: Senate
District: 26
Elected: 11/4/1958
Residence: Grove City
Term of Office: 1/6/1959 to 1/7/1963
Counties Represented: Meeker
Occupation: Retail Lumber Merchant
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Education
  • Labor
  • Local Government
  • Taxes

60th Legislative Session (1957-1958) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 26
Elected: 11/2/1954
Residence: Grove City
Term of Office: 1/4/1955 to 1/5/1959
Counties Represented: Meeker
Occupation: Retail Lumber Merchant
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Education
  • General Legislation
  • Markets and Marketing
  • Public Institutions and Buildings
  • Towns and Counties
  • University

59th Legislative Session (1955-1956)

  Session Details
Body: Senate
District: 26
Elected: 11/2/1954
Residence: Grove City
Term of Office: 1/4/1955 to 1/5/1959
Counties Represented: Meeker
Occupation: Retail Lumber Merchant
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Education
  • General Legislation
  • Markets and Marketing
  • Public Institutions and Buildings
  • Towns and Counties
  • University

58th Legislative Session (1953-1954)

  Session Details
Body: House
District: 26
Elected: 11/5/1952
Residence: Grove City
Term of Office: 1/6/1953 to 1/3/1955
Counties Represented: Meeker
Occupation: Retail Lumber Dealer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Civil Administration
  • Education (Chair)
  • Elections
  • Municipal Affairs
  • Rules
  • Taxes

57th Legislative Session (1951-1952)

  Session Details
Body: House
District: 26
Elected: 11/7/1950
Residence: Grove City
Term of Office: 1/2/1951 to 1/5/1953
Counties Represented: Meeker
Occupation: Retail Lumber Dealer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Education (Chair)
  • Elections
  • Municipal Affairs
  • Rules
  • Taxes

56th Legislative Session (1949-1950)

  Session Details
Body: House
District: 26
Elected: 11/2/1948
Residence: Grove City
Term of Office: 1/4/1949 to 1/1/1951
Counties Represented: Meeker
Occupation: Retail Lumber Dealer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Education
  • General Legislation
  • Municipal Affairs
  • Taxes
  • Welfare

55th Legislative Session (1947-1948)

  Session Details
Body: House
District: 26
Elected: 11/5/1946
Residence: Grove City
Term of Office: 1/7/1947 to 1/3/1949
Counties Represented: Meeker
Occupation: Retail Lumber Dealer/Superintendent and Principal, Grove City Schools/Former High School Math Teacher, Grove City Schools
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Education
  • Employees Compensation
  • Municipal Affairs
  • Taxes
Articles & Books By
Holmquist, Stanley W. Memorable Reflections: Education is the Life of Democracy. Minnesota: Self Published, 2001. (F605 .H65 2001)

Holmquist, Stanley W. "One House, One Vote (Letter to the Editor)." Minneapolis Star Tribune, January 14, 1998.


Articles & Books About
Dornfeld, Steven. "Stanley Holmquist, a Courtly Conservative Who Brought Us Together (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, May 20, 2003.

"Stan Holmquist, a Leader Devoted to Education (Obituary)." Minneapolis Star Tribune, May 17, 2003.

Hahn, Trudi. "Ex-Legislator Stanley Holmquist Dies at 93 (Obituary)." Minneapolis Star Tribune, May 17, 2003.

Salisbury, Bill. "A Legislative Legend. Ex-Majority Leader Holmquist Dies (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, May 17, 2003, p. 1B, 6B.

"10 Titans of the Minnesota Senate, 1950-2000." Law and Politics, April-May 2001, p. 25.

Dornfeld, Steven. "Minnesota Lawmakers Should Curtail Activity in Even-Year Legislative Sessions." St. Paul Pioneer Press, January 8, 2001.

Sturdevant, Lori. "An Architect of 'Minnesota Miracle' is Rooting for Another One." Minneapolis Star Tribune, December 28, 2000, p. A23.

Dornfeld, Steven. "Legislature's Opening Day 20 Years Ago Hard to Top for Political Chaos." St. Paul Pioneer Press, January 6, 1991.

Patterson, Lewis. "Sen. Stanley Holmquist." St. Paul Pioneer Press, January 5, 1969, p. 1-2.

O'Keefe, Robert. "House, Senate Chiefs Named to GOP Panel." St. Paul Dispatch, January 6, 1968.

O'Keefe, Robert J. "Annual Legislature Due for Study." St. Paul Pioneer Press, December 31, 1967.

"Minnehaha Men in State Government." Minnehaha Academy Arrow, January 1967.

Wilson, Betty. "Holmquist Not in Rosenmeier Circle." Minneapolis Newspaper, 1967.

“Know Your Minnesota Legislature: Sen. Holmquist." Minneapolis Star, January? 1961.

Stanley W. Holmquist Profile, Source Unknown, 1955? and 1957?