Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Hudson, Aaron C. "Aaron G."

Republican Constitutional Convention 1857 (District 4); Senate 1857-58 (District 6)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1822
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1903
Gender: Male
Religion:
Other Names: Aaron G.
City of Residence (when first elected): Florence
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Territorial Republican Constitutional Convention: 4th Council District, Minnesota Territory; 07/13/1857 to 08/29/1857

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

His party affiliation was provided by Minnesota in Three Centuries.

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

1st Legislative Session (1857-1858)

  Session Details
Body: Senate
District: 06
Elected: 10/13/1857
Residence: Florence
Term of Office: 12/2/1857 to 12/6/1859
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Merchant
Party: Republican Party Notes: His party affiliation was provided by Minnesota in Three Centuries.
Committees:
  • Militia
Session Notes: He was sworn in on December 7, 1857 and subscribed to the oath of office on December 8, 1857. An 1858-59 session was not held due to the protracted session of 1857-58. (Minnesota Legislative Manual, 1872, p. 66) Thus, even though the first session was adjourned on August 12, 1858; the term end date for it is listed as the day before the second legislative session's start date.
Photographs
Aaron G. Hudson of Central Point, member of the First State Legislature (ca. 1858) From the Minnesota Historical Society's Visual Resources Database