Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Hull, Samuel

Territorial House 1856 (District 8); Senate 1857-58 (District 9)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Fillmore, Houston, Mower

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1807
Birth Place: Pennsylvania
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Other Names:
City of Residence (when first elected): Carimona
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1106

SESSIONS SERVED

1st Legislative Session (1857-1858)

  Session Details
Body: Senate
District: 09
Elected: 10/13/1857
Residence: Carimona
Term of Office: 12/2/1857 to 12/6/1859
Counties Represented: Fillmore
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Agriculture and Manufactures
  • Indian Affairs
  • Public Lands (Chair)
Session Notes: He was sworn in on December 7, 1857 and subscribed to the oath of office on December 8, 1857. An 1858-59 session was not held due to the protracted session of 1857-58. (Minnesota Legislative Manual, 1872, p. 66) Thus, even though the first session was adjourned on August 12, 1858; the term end date for it is listed as the day before the second legislative session's start date.

7th Territorial Legislative Session (1856)

  Session Details
Body: Territorial House
District: 08
Elected: 10/9/1855
Residence: Carimona
Term of Office: 1/2/1856 to 1/6/1857
Counties Represented: Fillmore, Houston, Mower
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Agriculture and Manufactures (Chair)
  • Territorial Affairs
Photographs
Samuel Hull of Carimona, member of the First State Legislature (ca. 1858) From the Minnesota Historical Society's Visual Resources Database