Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

LaDue, Jay

Senate 1891-94 (District 7)

Party when first elected:  Alliance

Counties Served:  Murray, Nobles, Pipestone, Rock

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/7/1827
Birth Place: Sherman, New York
Birth County: Chautauqua
Birth Country: United States
Date of Death: 10/12/1926
Gender: Male
Religion:
Other Names:
City of Residence (when first elected): Luverne
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: World's Fair, Minnesota Board of Managers (Appointed by the Minnesota Governor); 18?? to 18?? [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: C. Janette Buell
Children: Five children: Clarence M., Mabel A., John Jay, Lamott B., and Albert D.
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He settled in Minnesota in 1857.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

28th Legislative Session (1893-1894) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 07
Elected: 11/4/1890
Residence: Luverne
Term of Office: 1/6/1891 to 1/7/1895
Counties Represented: Murray, Nobles, Pipestone, Rock
Occupation: Farmer
Party: Democratic
Committees:
  • Banks and Banking
  • Public Lands
  • Railroads
  • Tax and Tax Laws

27th Legislative Session (1891-1892)

  Session Details
Body: Senate
District: 07
Elected: 11/4/1890
Residence: Luverne
Term of Office: 1/6/1891 to 1/7/1895
Counties Represented: Murray, Nobles, Pipestone, Rock
Occupation: Farmer
Party: Alliance
Committees:
  • Banks
  • Public Buildings
  • Taxes and Tax Laws (Chair)
No other information has been entered for this legislator.