Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Swenson, Carl L. "C.L."

Senate 1915-18 (District 6)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Freeborn

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/14/1869
Birth Place: Minnesota
Birth County: Nicollet
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: C.L.
City of Residence (when first elected): Albert Lea
Occupation (when first elected): Cashier, Citizens National Bank of Albert Lea

EDUCATION

New Sweden Schools; At Least Elementary School;
St. Peter Schools; At Least Elementary School;
Luther Academy, Albert Lea, Minnesota; Secondary; 1888-1892

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Albert Lea, Minnesota (Held Various City and Village Offices); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Oscar A. Swenson  - Brother
Swen Swenson  - Father
Douglas G. Swenson  - Great Nephew
Howard Swenson  - Great Nephew
Lars Swenson  - Uncle

GENERAL NOTES

He had Norwegian ancestry.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

40th Legislative Session (1917-1918) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 06
Elected: 11/3/1914
Residence: Albert Lea
Term of Office: 1/5/1915 to 1/6/1919
Counties Represented: Freeborn
Occupation: Cashier, Citizens National Bank of Albert Lea
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture, Dairy Products and Live Stock
  • Banks and Banking
  • Corporations Other Than Public Service Corporations
  • Finance
  • Municipal Affairs

39th Legislative Session (1915-1916)

  Session Details
Body: Senate
District: 06
Elected: 11/3/1914
Residence: Albert Lea
Term of Office: 1/5/1915 to 1/6/1919
Counties Represented: Freeborn
Occupation: Cashier, Citizens National Bank of Albert Lea
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture, Dairy Products and Live Stock
  • Banks and Banking
  • Finance
  • Municipal Affairs
No other information has been entered for this legislator.