Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Swenson, Lars

Senate 1887-90 (District 29)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/10/1842
Birth Place: Hallingdal
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: ??/??/1904
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Trustee, Evangelical Lutheran Church of America

EDUCATION

Common Schools, Norway; Elementary School;
Nicollet County Public Schools; Secondary; Winter Months, until he was 20 years old
Luther College, Decorah, Iowa; Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judicial Administration: District Court, Nicollet County, Minnesota (Clerk of the District Court); 18?? to 18?? [Elected]
Military: 2nd Regiment, Minnesota Volunteers, Company E (United States Civil War?, Wounded and Taken Prisoner During the Battle of Chicamauga, Georgia; 3 years); 18?? to 18??
Municipal Council/Aldermen: Minneapolis, Minnesota (6th Ward, Alderman); 1885 to 1886 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Widower
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Carl L. Swenson  - Nephew
Oscar A. Swenson  - Nephew
Swen Swenson  - Brother
Douglas G. Swenson  - Great Great Nephew
Howard Swenson  - Great Great Nephew

GENERAL NOTES

He came to Nicollet County, Minnesota in 1857.

He was a member of the Norwegian and Danish Lutheran Church of America.

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1889.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

26th Legislative Session (1889-1890) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 29
Elected: 11/2/1886
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Minneapolis City Alderman
Party: Republican
Committees:
  • Corporations
  • Education (Chair)
  • Public Buildings
  • State Prison
  • Temperance Special

25th Legislative Session (1887-1888)

  Session Details
Body: Senate
District: 29
Elected: 11/2/1886
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Trustee, Evangelical Lutheran Church of America
Party: Republican
Committees:
  • Claims
  • Education (Chair)
  • Labor Special (Chair)
  • Public Buildings
  • State Prison
No other information has been entered for this legislator.