Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Lund, Lauritz P. "L.P."

Senate 1927-30 (District 11)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Nobles, Rock

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 10/14/1877
Birth Place: Ribe
Birth County:
Birth Country: Denmark
Date of Death: 2/8/1957
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names: L.P.
City of Residence (when first elected): Luverne
Occupation (when first elected): Pastor

EDUCATION

Iowa Common Schools; At Least Elementary School;
St. Ansgar Seminary; Postsecondary;
Luther College, Decorah, Iowa; Attended College;
Luther Theological Seminary, St. Paul; Postsecondary; Graduate

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota Historical Society (Member); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Five children: (son, preceded him in death); Mrs. Robert Hopewell, Mrs. L. Pfiefer, Mrs. F.H. Vanstrom, and Mrs. W. S. Ohs (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Butler County, Iowa in 1880 with his parents. He moved to Luverne, Minnesota in June 1909. He moved to Sioux Falls, South Dakota in 1950.

He was buried in St. Jacob's Cemetery by Colton, South Dakota.

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1929.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

46th Legislative Session (1929-1930) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 11
Elected: 11/2/1926
Residence: Luverne
Term of Office: 1/4/1927 to 1/5/1931
Counties Represented: Nobles, Rock
Occupation: Pastor
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Civil Administration
  • Corporations
  • Education
  • Public Health
  • Public Welfare
  • Soldiers Home
  • State Development and Immigration
  • State Parks, Memorials and Monuments

45th Legislative Session (1927-1928)

  Session Details
Body: Senate
District: 11
Elected: 11/2/1926
Residence: Luverne
Term of Office: 1/4/1927 to 1/5/1931
Counties Represented: Nobles, Rock
Occupation: Pastor
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Civil Administration
  • Corporations
  • Education
  • Public Health
  • Public Welfare
  • Soldiers Home
  • State Development and Immigration
  • State Parks, Memorials and Monuments