Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Lundrigan, Donald D. "Don"

House 1947-50 (District 52)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Cass

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 10/28/1910
Birth Place: Cass Lake, Minnesota
Birth County: Cass
Birth Country: United States
Date of Death: 12/25/1990
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Don
City of Residence (when first elected): Walker
Occupation (when first elected): Attorney

EDUCATION

University of Minnesota, Law School; Law Degree; 1935

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Navy (World War II; Pacific Theatre, Aleutian Islands and Aircraft Carriers; Retired as a Lieutenant Junior Grade, Communications; 4 years); 194? to 194?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Two children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He died in Crow Wing County, Minnesota.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

56th Legislative Session (1949-1950)

  Session Details
Body: House
District: 52
Elected: 11/2/1948
Residence: Walker
Term of Office: 1/4/1949 to 1/1/1951
Counties Represented: Cass
Occupation: Attorney
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Appropriations
  • Elections
  • Game and Fish
  • Judiciary
  • Welfare

55th Legislative Session (1947-1948)

  Session Details
Body: House
District: 52
Elected: 11/5/1946
Residence: Walker
Term of Office: 1/7/1947 to 1/3/1949
Counties Represented: Cass
Occupation: Attorney
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Aircraft and Airways
  • Conservation
  • Judiciary
  • Temperance and Liquor Control
  • Veterans and Military Affairs
No other information has been entered for this legislator.