Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

McLaughlin, James

Senate 1881-82 (District 11); Senate 1883 (District 13)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Dodge

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1816
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Ireland
Date of Death: ??/??/1883
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Mantorville
Occupation (when first elected): Physician

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1866.

Total Days Served: 1092

SESSIONS SERVED

23rd Legislative Session (1883-1884)

  Session Details
Body: Senate
District: 13
Elected: 11/7/1882
Residence: Mantorville
Term of Office: 1/2/1883 to 12/31/1883 (unfinished term)
Counties Represented: Dodge
Occupation: Physician
Party: Not Available
Committees:
  • Banks
  • Federal Relations
  • Immigration (Chair)
  • State Reform School
  • Tree Culture and Fuel
Reason for unfinished term: Death
Session Notes: He died while in office in 1883. His official term end date is uncertain since we don't know the actual date of his death. The date listed is the last date of 1883.

22nd Legislative Session (1881-1882)

  Session Details
Body: Senate
District: 11
Elected: 11/2/1880
Residence: Mantorville
Term of Office: 1/4/1881 to 1/1/1883
Counties Represented: Dodge
Occupation: Physician
Party: Not Available
Committees:
  • Banks
  • Library (Chair)
  • State Reform School
  • Tree Planting
No other information has been entered for this legislator.