Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Marwin, Paul J.

House 1915-18 (District 29)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1885
Birth Place: Lund, Wisconsin
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1931
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
Alternate Spelling of Last Name: Marvin
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Lawyer, Engaged in Active Practice

EDUCATION

Minneapolis Graded Schools; Elementary School; Graduate
North Park College, Chicago, Illinois; College Graduate;
University of Minnesota; College Graduate;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his last name as Marvin. The Minnesota Legislative Manuals, 1915 and 1917, and the Minnesota Journal of the House, 1917 list Marwin.

He was born on a farm.

He came to Minneapolis, Minnesota in 1890.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

40th Legislative Session (1917-1918)

  Session Details
Body: House
District: 29
Elected: 11/7/1916
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/2/1917 to 1/6/1919
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lawyer, Engaged in Active Practice
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Appropriations
  • Judiciary
  • Labor and Labor Legislation
  • Taxes and Tax Laws
  • Transportation (Chair)
  • University and University Lands

39th Legislative Session (1915-1916)

  Session Details
Body: House
District: 29
Elected: 11/3/1914
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/5/1915 to 1/1/1917
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lawyer, Engaged in Active Practice
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Commerce and Retail Trade
  • Judiciary
  • Judiciary: Remedial Law
  • Logs and Lumber
  • Public Domain
  • State Training School
  • University and University Lands
No other information has been entered for this legislator.