Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Peterson, Anton

House 1915-18 (District 55)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Kanabec, Mille Lacs, Sherburne

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1875
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Mora
Occupation (when first elected): Kanabec County Auditor

EDUCATION

Kanabec County Country Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judge: Kanabec County, Minnesota (Justice of the Peace); 1??? to 1???
County Government: Kanabec County, Minnesota (Assessor); 1??? to 1???
School Board/Administration: Kanabec County, Minnesota (School District Clerk); 1??? to 1???
County Auditor: Kanabec County, Minnesota (County Auditor); 1904 to 1915

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Kanabec County, Minnesota in 1876 with his parents.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

40th Legislative Session (1917-1918)

  Session Details
Body: House
District: 55
Elected: 11/7/1916
Residence: Mora
Term of Office: 1/2/1917 to 1/6/1919
Counties Represented: Kanabec, Mille Lacs, Sherburne
Occupation: Former Kanabec County Auditor
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Public Accounts and Expenditures (Chair)
  • Reorganization of State Government
  • State Fair
  • Taxes and Tax Laws

39th Legislative Session (1915-1916)

  Session Details
Body: House
District: 55
Elected: 11/3/1914
Residence: Mora
Term of Office: 1/5/1915 to 1/1/1917
Counties Represented: Kanabec, Mille Lacs, Sherburne
Occupation: Kanabec County Auditor
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Enrollment
  • Forestry
  • Mines and Minerals
  • Public Domain
  • Reapportionment
  • Soldiers Home
  • Taxes and Tax Laws
No other information has been entered for this legislator.