Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Peterson, Carl Donald "C. Donald"

House 1959-62 (District 36)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/2/1918
Birth Place: Minneapolis, Minnesota
Birth County: Hennepin
Birth Country: United States
Date of Death: 12/19/1987
Gender: Male
Religion: Presbyterian
Reported Minority: None Reported
Other Names: C. Donald
City of Residence (when first elected): Edina
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

Minnehaha Academy High School; Secondary; Graduate
University of Minnesota; B.A.; Cum Laude
University of Illinois, Law School; LL.B.; With Honors, 1941

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Army Air Force (World War II, Bronze Star and U.N. Medal Recipient); 194? to 194?
Military: United States Air Force (Korean War); 195? to 19??
Judge: Minnesota Supreme Court (Associate Justice); 01/1967 to 01/06/1986 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Gretchen (she had been an Ice Follies ice skater)
Children: Six children: Barabara (she was Miss U.S.A. in 1976), and Polly (she was Miss Minnesota U.S.A. in 1981) (daughters); Craig, Mark, Todd, and Scott (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Paul Kenneth Peterson  - Brother

GENERAL NOTES

He was the youngest of 10 children.

He "was assistant floor leader for the conservative caucus in his second term. ("Supreme Court Senior Justice Peterson Quits." Star Tribune, August 31, 1985)

He ran unsuccessfully as the Republican party endorsed candidate for Minnesota Lieutenant Governor in the 1962 election.

He was the first Chair of the Minnesota News Council. He served from 1971 to 1981.

He died from cancer at home in Edina, Minnesota. He had suffered with lymphoma since 1969. His funeral was held at Christ Presbyterian Church in Edina, Minnesota.

He was a member of Christ Presbyterian Church in Edina, Minnesota.

Religion provided by Star Tribune, August 31, 1985.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

62nd Legislative Session (1961-1962)

  Session Details
Body: House
District: 36
Elected: 11/8/1960
Residence: Edina
Term of Office: 1/3/1961 to 1/7/1963
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lawyer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: He "was assistant floor leader for the conservative caucus in his second term. ("Supreme Court Senior Justice Peterson Quits." Star Tribune, August 31, 1985)
Committees:
  • Cities of the First and Second Class
  • Civil Administration
  • Education
  • Highways
  • Reapportionment
Leadership Position: Assistant Minority Leader
Leadership Notes: He "was assistant floor leader for the conservative caucus in his second term. ("Supreme Court Senior Justice Peterson Quits." Star Tribune, August 31, 1985)

61st Legislative Session (1959-1960)

  Session Details
Body: House
District: 36
Elected: 11/4/1958
Residence: Edina
Term of Office: 1/6/1959 to 1/2/1961
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lawyer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Appropriations
  • Cities of the First and Second Class
  • Education
  • Reapportionment
  • University
Articles & Books About
Minnesota Supreme Court. "C. Donald Peterson." Biographical Sketches of Justices of the Minnesota Supreme Court and Judges of the Minnesota Court of Appeals from Territorial Days to 1990, St. Paul, Minnesota: West Publishing Company, 1990, p. 30.

O'Connor, Debra. "Former Justice Peterson Dies (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, December 20, 1987, p. 1A, 9A.

Pheifer, Pat. "C. Donald Peterson Dies at 69; Served on State Supreme Court (Obituary)." Star Tribune, December 20, 1987.

"Justice Leaves Mark." St. Paul Pioneer Press, January 11, 1986.

"Peterson Court Service Distinguished." Duluth News-Tribune, September 4, 1985.

Beran, George. "State Justice Peterson to Step Down." St. Paul Pioneer Press, August 31, 1985.

Zack, Margaret. "Supreme Court Senior Justice Peterson Quits." Star Tribune, August 31, 1985, p. 1B, 2B.