Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Remore, J. F.

Senate 1877-78 (District 7)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Winona

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1826
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Charles
Occupation (when first elected): Liveryman

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Mayor: St. Charles, Minnesota (City Mayor, 2 terms); 18?? to 18??
Municipal Council/Aldermen: St. Charles, Minnesota (City Alderman); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Wisconsin in 1846. He came to Minnesota in 1856.

He was one of the founders of the city of St. Charles, Minnesota (Biographical Sketches of the Officers of Minnesota and the 19th Minnesota State Legislature by C.L. Hall, 1877)

He "was early identified with the Republican party, and sees no cause at this day to forsake it." (Biographical Sketches of the Officers of Minnesota and the 19th Minnesota State Legislature by C.L. Hall, 1877, p. 19)

He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

20th Legislative Session (1878)

  Session Details
Body: Senate
District: 07
Elected: 11/7/1876
Residence: Saint Charles
Term of Office: 1/2/1877 to 1/6/1879
Counties Represented: Winona
Occupation: Agent
Party: Republican Party Notes: He "was early identified with the Republican party, and sees no cause at this day to forsake it." (Biographical Sketches of the Officers of Minnesota and the 19th Minnesota State Legislature by C.L. Hall, 1877, p. 19); He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)
Committees:
  • Claims
  • Engrossment (Chair)
  • Internal Improvements
  • Soldiers Orphans (Chair)

19th Legislative Session (1877)

  Session Details
Body: Senate
District: 07
Elected: 11/7/1876
Residence: Saint Charles
Term of Office: 1/2/1877 to 1/6/1879
Counties Represented: Winona
Occupation: Liveryman
Party: Republican Party Notes: He "was early identified with the Republican party, and sees no cause at this day to forsake it." (Biographical Sketches of the Officers of Minnesota and the 19th Minnesota State Legislature by C.L. Hall, 1877, p. 19); He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)
Committees:
  • Claims
  • Engrossment
  • Enrollment
  • Internal Improvements
  • Public Buildings
  • Soldiers Orphans (Chair)