Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Searls, Spencer J.

House 1915-18 (District 54)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Carlton

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1887
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Carlton
Occupation (when first elected): Engaged in the Practice of Law

EDUCATION

Central High School, Saint Paul; Secondary; Graduate
University of Minnesota; College Graduate;
Studied Law; Admitted to the Bar, 1908

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: Carlton, Minnesota (Board of Education Member); 191? to 19??
Municipal Government: Carlton, Minnesota (City Examiner of Titles); 1910 to 19??
Municipal Attorney: Carlton, Minnesota (City Attorney); 1910 to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

40th Legislative Session (1917-1918)

  Session Details
Body: House
District: 54
Elected: 11/7/1916
Residence: Carlton
Term of Office: 1/2/1917 to 1/6/1919
Counties Represented: Carlton
Occupation: Engaged in the Practice of Law
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Compensation of Public Officials
  • Forestry
  • Judiciary
  • Legislative Expense
  • Manufacturers
  • Public Domain
  • Roads and Bridges
  • Villages

39th Legislative Session (1915-1916)

  Session Details
Body: House
District: 54
Elected: 11/3/1914
Residence: Carlton
Term of Office: 1/5/1915 to 1/1/1917
Counties Represented: Carlton
Occupation: Engaged in the Practice of Law
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Compensation of Public Officials
  • Forestry
  • Judiciary
  • Judiciary: Constitutional Law
  • Judiciary: Pleading and Criminal Law
  • Logs and Lumber
  • Public Domain
  • Reapportionment
  • Villages
No other information has been entered for this legislator.