Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Smith, Christopher H. "C.H."

House 1877 (District 38); Senate 1878 (District 38)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Cottonwood, Jackson, Martin, Murray, Nobles, Pipestone, Rock, Watonwan

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/14/1834
Birth Place: Weston, Vermont
Birth County: Windsor
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1896
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: C.H.
City of Residence (when first elected): Windom
Occupation (when first elected): Real Estate Agent

EDUCATION

Academic Education; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Richland County, Wisconsin (Board of Supervisors, Clerk); 1860 to 1864 [Elected]
County Government: Richland County, Wisconsin (County Treasurer); 1864 to 1868 [Elected]
County Government: Cottonwood County, Minnesota (County Treasurer; Appointed in 1874, elected in Nov. 1875); 06/1874 to 1877 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married (married in 1857)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Ohio around 1854. He went to Richland County, Wisconsin in 1856. He came to Minnesota in the spring of 1872.

He was appointed as a Receiver to the United States Land Office, New Ulm, Minnesota around 1877 but declined it to serve in the Minnesota Legislature.

"He is a Republican." (Biographical Sketches of the Officers of the State Government of Minnesota and the 19th Minnesota State Legislature by C.L. Hall, 1877, p. 52)

He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

20th Legislative Session (1878)

  Session Details
Body: Senate
District: 38
Elected: 11/6/1877
Residence: Windom
Term of Office: 1/8/1878 to 1/6/1879
Counties Represented: Cottonwood, Jackson, Martin, Murray, Nobles, Pipestone, Rock, Watonwan
Occupation: Real Estate Agent
Party: Republican Party Notes: He was listed as a Republican on the list of members posted after the 1877 election. ("The Next Legislature." St. Paul Pioneer Press, November 10, 1877)
Committees:
  • Deaf and Dumb, and Blind
  • Education
  • Railroads
  • Towns and Counties (Chair)

19th Legislative Session (1877)

  Session Details
Body: House
District: 38
Elected: 11/7/1876
Residence: Windom
Term of Office: 1/2/1877 to 1/7/1878
Counties Represented: Cottonwood, Jackson, Murray, Nobles, Pipestone, Rock
Occupation: Real Estate Agent
Party: Republican Party Notes: "He is a Republican." (Biographical Sketches of the Officers of the State Government of Minnesota and the 19th Minnesota State Legislature by C.L. Hall, 1877, p. 52)
Committees:
  • Railroads
  • Rules and Joint Rules (Chair)