Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Smith, Seagrave

Senate 1868-69 (District 7)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Dakota

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/16/1828
Birth Place: Stafford, Connecticut
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 5/??/1898
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Hastings
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

Connecticut Schools; Elementary School; Until He Was 15 Years Old
Private Tutors; Secondary; 1843-1846
Connecticut Literary Institution, Suffield; Postsecondary; Graduate, 1848
Read Law; Office of Alvin T. Hyde; Admitted to the Bar, August 13, 1852

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Judicial Administration: Colchester, Connecticut (Clerk of Probate Court); 1851 to 1856 [Appointed]
Municipal Government: Colchester, Connecticut (Town Clerk); 1854 to 1855 [Elected]
State Legislator (Not Minnesota): Connecticut State Senate; 1855 to 185? [Elected]
County Attorney: Dakota County, Minnesota; 1857 to 18?? [Elected]
County Board/Commissioner: Dakota County, Minnesota (County Commissioner); 1860 to 186? [Elected]
Judge: Dakota County, Minnesota (Judge of Probate); 1861 to 1866 [Elected]
County Attorney: Dakota County, Minnesota; 1873 to 18??
Municipal Attorney: Minneapolis, Minnesota (Elected by the City Council, 2 terms); 1887 to 18?? [Elected]
Judge: Fourth Judicial District, Minnesota (District Judge; First Appointed, Then Elected); 03/05/1889 to 05/1898 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: S. Almira Cady; Fedilia P. (remarried); Harriet P. (remarried)
Children: Five children: Cady (son) and another son, and Claribel (daughter) and another daughter (with S. Almira); Theron S. (son) (with Fedilia)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was of Welsch and English ancestry.

He moved to Hastings, Minnesota in the spring of 1857. He came to Minneapolis, Minnesota in 1877.

"Mr. Smith is a Democrat..." (Progressive Men of Minnesota, 1897)

He was elected to the Connecticut State Senate as a Democrat.

He ran unsuccessfully as an independent candidate for the Minnesota Senate in the 1875 election.

He ran unsuccessfully for Minnesota Attorney General in 1869.

He ran unsuccessfully for Judge of the 1st District Court in 1864 and 1874.

He ran unsuccessfully as the Democratic party's candidate for Judge of the 4th District Court in 1884.

He ran unsuccessfully as the Democratic nominee for Chief Justice of the Minnesota Supreme Court in 1888 and 1894.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

11th Legislative Session (1869)

  Session Details
Body: Senate
District: 07
Elected: 11/5/1867
Residence: Hastings
Term of Office: 1/7/1868 to 1/3/1870
Counties Represented: Dakota
Occupation: Lawyer
Party: Democratic
Committees:
  • Agriculture and Manufactures
  • Change of Names
  • Education
  • Joint Taxes and Tax Laws
  • State Library
  • State Prison

10th Legislative Session (1868)

  Session Details
Body: Senate
District: 07
Elected: 11/5/1867
Residence: Hastings
Term of Office: 1/7/1868 to 1/3/1870
Counties Represented: Dakota
Occupation: Lawyer
Party: Democratic
Committees:
  • Change of Names
  • Education
  • Joint Taxes and Tax Laws
  • State Library
  • State Prison