Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Sommer, Clifford C. "Cliff"

Senate 1967-70 (District 3)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Dodge, Olmsted, Steele

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1908 (uncertain)
Birth Place: Minneapolis, Minnesota
Birth County: Hennepin
Birth Country: United States
Date of Death: 12/12/1993
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names: Cliff
City of Residence (when first elected): Owatonna
Occupation (when first elected): Bank President; Security Bank and Trust Company, Owantonna

EDUCATION

University of Minnesota; B.B.A.; Business, 1932
Rutgers University, Stonier Graduate School of Banking, New Jersey; Masters Degree; 1942
Minnesota College of Law; Attended Law School; 2 Years

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota Governor's Business Advisory Committee (Chair); 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Minnesota State Centennial Sports Committee; 19?? to 19??
Municipal Government: Minneapolis, Minnesota (Civil Defense Police Reserve); 19?? to 19??
Municipal Board/Commission: Minneapolis, Minnesota (Board of Park Commissioners Member); 19?? to 19??
Military: United States Navy (World War II, Caribbean and the Pacific, Skipper, Lieutenant Commander); 194? to 194?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Eleanore (married in 1935)
Children: Two children: Margaret and Gayle (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He grew up in Rush City, Minnesota.

He played basketball for the University of Minnesota from 1930 to 1932.

He was a member of the Phi Delta Theta fraternity.

He died at the health care center of Friendship Village in Bloomington, Minnesota. His funeral was held at Central Lutheran Church in Minneapolis, Minnesota.

He was a member of Trinity Lutheran Church in Owatonna, Minnesota.

Religion provided by his obituary and Banking, November 1970.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

66th Legislative Session (1969-1970) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 03
Elected: 11/8/1966
Residence: Owatonna
Term of Office: 1/3/1967 to 1/4/1971
Counties Represented: Dodge, Olmsted, Steele
Occupation: Bank President; Security Bank and Trust Company, Owantonna
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Civil Administration and Metropolitan Affairs
  • Civil Administration and Metropolitan Affairs: Pensions and Retirement Division
  • Commerce
  • General Legislation
  • Public Domain

65th Legislative Session (1967-1968)

  Session Details
Body: Senate
District: 03
Elected: 11/8/1966
Residence: Owatonna
Term of Office: 1/3/1967 to 1/4/1971
Counties Represented: Dodge, Olmsted, Steele
Occupation: Bank President; Security Bank and Trust Company, Owantonna
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Civil Administration and Metropolitan Affairs
  • Commerce
  • General Legislation
  • Public Domain
Articles & Books About
Chanen, David. "Former Bank President, State Senator Clifford Sommer Dies (Obituary)." Star Tribune, December 14, 1993.

Wangstad, Wayne. "Clifford Sommer, Banker, Dies (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, December 14, 1993.

Kraybill, Richard L. "Meet President Sommer." Banking, November 1970, p. 41-44.

"Cliff Sommer, National Leader/The Day Cliff Sommer Was Anything But Pleased." Commercial West, October 3, 1970, p. 47.