Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Stahlke, Henry A.

House 1919-22 (District 21)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Carver

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1868
Birth Place: Waconia Township, Minnesota
Birth County: Carver
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1946 (uncertain)
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Waconia
Occupation (when first elected): Farmer/Former Secretary, Laketown Mutual Fire Insurance Co.

EDUCATION

Parochial and District Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Waconia Township, Minnesota (Town Supervisor, 3 years); 1??? to 1???
Municipal Government: Waconia Township, Minnesota (Town Clerk, 10 years; 1??? to 1???
School Board/Administration: Waconia Township, Minnesota (School Clerk, 19 years); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was born on a farm.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

42nd Legislative Session (1921-1922)

  Session Details
Body: House
District: 21
Elected: 11/2/1920
Residence: Waconia
Term of Office: 1/4/1921 to 1/1/1923
Counties Represented: Carver
Occupation: Secretary-Treasurer, Waconia Co-operative Elevator Co./Former Secretary, Laketown Mutual Fire Insurance Co.
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Corporations
  • Dairy Products and Live Stock
  • Education
  • Public Health and Hospitals

41st Legislative Session (1919-1920)

  Session Details
Body: House
District: 21
Elected: 11/5/1918
Residence: Waconia
Term of Office: 1/7/1919 to 1/3/1921
Counties Represented: Carver
Occupation: Farmer/Former Secretary, Laketown Mutual Fire Insurance Co.
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Corporations
  • Dairy Products and Live Stock
  • Education
  • State Hospitals
No other information has been entered for this legislator.