Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Stivers, H. C.

House 1891-92 (District 46); House 1899-1900 (District 48)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Crow Wing, Mille Lacs, Morrison, Todd

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1849
Birth Place: Pomeroy, Ohio
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1922
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Brainerd
Occupation (when first elected): Editor

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: 2nd Minnesota Cavalry Volunteers; 1863 to 1865
Municipal Mayor: Brainerd, Minnesota; 05/1890 to 189? [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1857.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

31st Legislative Session (1899-1900)

  Session Details
Body: House
District: 48
Elected: 11/8/1898
Residence: Brainerd
Term of Office: 1/3/1899 to 1/7/1901
Counties Represented: Crow Wing, Morrison
Occupation: Editor and Publisher, The Brainerd Journal
Party: Democratic
Committees:
  • General Legislation
  • Immigration (Chair)
  • Printing
  • State Public School

27th Legislative Session (1891-1892)

  Session Details
Body: House
District: 46
Elected: 11/4/1890
Residence: Brainerd
Term of Office: 1/6/1891 to 1/2/1893
Counties Represented: Crow Wing, Mille Lacs, Morrison, Todd
Occupation: Editor
Party: Democratic
Committees:
  • Railroads (Chair)
No other information has been entered for this legislator.