Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Doll, John P.

Senate 2007-2010 (District 40)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Dakota, Hennepin, Scott

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/12/1961
Birth Place: Minneapolis, Minnesota
Birth County: Hennepin
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Non-denominational
Other Names:
City of Residence (when first elected): Burnsville
Occupation (when first elected): Small Business Owner; Imagine Tile and Stone, Residential Tile and Stone Contracting and Design

EDUCATION

University of Minnesota; Attended College;
Anoka-Ramsey Community College; Junior College/Community College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Robyn
Children: Six children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: health care, children's issues, education, environment, renewable energy, transportation.

He was raised in East Bethel, Minnesota.

He belonged to several rock and roll bands including Curious Yellow, Myth, and Three Faces Turned. He was a singer, and guitar and saxophone player.

Religion provided by the 2006 WCCO TV Voters' Guide.

Total Days Served: 1462

SESSIONS SERVED

86th Legislative Session (2009-2010) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 40
Elected: 11/7/2006
Residence: Burnsville
Term of Office: 1/3/2007 to 1/3/2011
Counties Represented: Dakota, Hennepin, Scott
Occupation: Stonemason, Residential Tile and Stone Contracting and Design
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Energy, Utilities, Technology and Communications
  • Finance: Transportation Budget and Policy Division
  • Health, Housing and Family Security
  • Transportation

85th Legislative Session (2007-2008)

  Session Details
Body: Senate
District: 40
Elected: 11/7/2006
Residence: Burnsville
Term of Office: 1/3/2007 to 1/3/2011
Counties Represented: Dakota, Hennepin, Scott
Occupation: Small Business Owner; Imagine Tile and Stone, Residential Tile and Stone Contracting and Design
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Energy, Utilities, Technology and Communications
  • Finance: Transportation Budget and Policy Division
  • Health, Housing and Family Security
  • Transportation
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.