Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Morrow, Terry

House 2007-2012 (District 23A)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Blue Earth, Le Sueur, Nicollet, Sibley

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 10/22/1963
Birth Place: New York City, New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Peter
Occupation (when first elected): Educator; Public Speaking and Communications Ethics Teacher, Gustavus Adolphus College/Former Civil Litigation Attorney, California

EDUCATION

Santa Monica High School, California; Secondary;
University of California, Berkeley; B.A.; Rhetoric, 1985
University of California, Davis; J.D.; Law, 1988
Northwestern University; Ph.D.; Communication Studies, 1995

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: St. Peter, Minnesota (School Board, Chair); 2001 to 2003 [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Martha Devine Morrow
Children: Two children: Maggie and Sally (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to St. Peter, Minnesota in 1995.

He ran unopposed for House District 19A in the 2012 election.

"Rep. Terry Morrow, DFL-St. Peter, revealed his great-grandfather had been a slave, and his grandfather considered himself a black man and feared Jim Crow laws in the South." (House sends same-sex marriage ban to 2012 ballot, Minnesota Public Radio, May 22, 2011)

He was a member of the St. Peter Historical Society in Minnesota.

Religion provided by Politics in Minnesota, the Directory, 2007-08.

He announced on December 19, 2012 that he was taking a job with the Uniform Law Commission in Chicago. He will finish his term but will not represent District 19A during the 2013-2014 legislative session.

Total Days Served: 2197

SESSIONS SERVED

88th Legislative Session (2013-2014)

  Session Details
Body: House
District: 19A
Elected: 11/6/2012
Residence: Saint Peter
Term of Office: See Session Notes (unfinished term)
Counties Represented:
Occupation:
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
Reason for unfinished term: Resigned
Session Notes: He announced on December 19, 2012 that he was taking a job with the Uniform Law Commission in Chicago. He will finish his term but will not represent District 19A during the 2013-2014 legislative session.

87th Legislative Session (2011-2012)

  Session Details
Body: House
District: 23A
Elected: 11/2/2010
Residence: Saint Peter
Term of Office: 1/4/2011 to 1/7/2013
Counties Represented: Nicollet, Sibley
Occupation: Educator, Teacher
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2011 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Agriculture and Rural Development Policy and Finance Minutes
  • Higher Education Policy and Finance Minutes
  • Transportation Policy and Finance Minutes
Leadership Position: Minority Whip

86th Legislative Session (2009-2010)

  Session Details
Body: House
District: 23A
Elected: 11/4/2008
Residence: Saint Peter
Term of Office: 1/6/2009 to 1/3/2011
Counties Represented: Nicollet, Sibley
Occupation: Educator; College Professor, Gustavus Adolphus College
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2010 1st Sp.S. - Author
   2010 2nd Sp.S. - Author
Committees:
  • Agriculture, Rural Economies and Veterans Affairs Minutes
  • Finance: Transportation Finance and Policy Division Minutes
  • Finance: Transportation Finance and Policy Division: Transportation and Transit Policy and Oversight Division Minutes
  • Rules and Legislative Administration Minutes [He served on the Rules and Legislative Administration Committee in 2010 only.]
  • State and Local Government Operations Reform, Technology and Elections Minutes
Leadership Position: Assistant Majority Leader

85th Legislative Session (2007-2008)

  Session Details
Body: House
District: 23A
Elected: 11/7/2006
Residence: Saint Peter
Term of Office: 1/3/2007 to 1/5/2009
Counties Represented: Nicollet, Sibley
Occupation: Educator; Public Speaking and Communications Ethics Teacher, Gustavus Adolphus College/Former Civil Litigation Attorney, California
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Agriculture, Rural Economies and Veterans Affairs Minutes
  • Commerce and Labor: Telecommunications Regulation and Infrastructure Division Minutes
  • Environment and Natural Resources: Game, Fish and Forestry Division Minutes
  • Finance: Education Finance and Economic Competitiveness Finance Division: K-12 Finance Division Minutes
  • Finance: Transportation Finance Division Minutes
Session Interviews
Session Interview (Video) 2007 House Interview


Articles & Books About
Hegman, Sonja. "It's the District's Office: Morrow Continues His Dedication to Community Service." Session Weekly, St. Paul: Minnesota House of Representatives Information Office, February 9, 2007, p. 17.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.