Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Fobbe, Lisa A.

Senate 2008-2010 (District 16)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Benton, Mille Lacs, Morrison, Sherburne

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/23/1963
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Female
Religion: Catholic
Other Names:
City of Residence (when first elected): Zimmerman
Occupation (when first elected): Homemaker

EDUCATION

Orono High School; Secondary; Graduate, 1981
College of St. Benedict; College Graduate; Social Work
University of Minnesota, Humphrey Institute; Fellowship; Policy Fellow

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: Princeton, Minnesota (School Board, Chair); 2000 to 2008
U.S. Legislative Staff/Council/Commission: United States Senate (Central Minnesota Field Representative for United States Senator Al Franken); 05/2011 to 20??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Americo D. Fraboni
Children: Three children: Angelo, Domenic, and Gino (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: education, health care, transportation, economy.

She grew up in Orono, Minnesota. She lived in Providence, Rhode Island before moving to the Princeton, Minnesota area.

She was a member of St. Edward’s/St. Pius Catholic Community in Princeton, Minnesota.

Religion provided by her 2008 campaign website.

Total Days Served: 760

SESSIONS SERVED

86th Legislative Session (2009-2010) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 16
Elected: 11/4/2008
Residence: Zimmerman
Term of Office: 12/5/2008 to 1/3/2011 (Special Election)
Counties Represented: Benton, Mille Lacs, Morrison, Sherburne
Occupation: Homemaker
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Agriculture and Veterans
  • Education
  • Environment and Natural Resources
  • Finance: Agriculture and Veterans Budget and Policy Division
  • Finance: E-12 Education Budget and Policy Division
  • Finance: E-12 Education Budget and Policy Division: Integration Aid
Session Notes: Her margin of victory over Alison Krueger was only 85 votes so an automatic recount occurred. After the recount she was declared the winner by 85 votes. She won the special election called after Betsy Wergin resigned. She was sworn in on December 5, 2008.

85th Legislative Session (2007-2008)

  Session Details
Body: Senate
District: 16
Elected: 11/4/2008
Residence: Zimmerman
Term of Office: 12/5/2008 to 1/3/2011 (Special Election)
Counties Represented: Benton, Mille Lacs, Morrison, Sherburne
Occupation: Homemaker
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
Session Notes: Her margin of victory over Alison Krueger was only 85 votes so an automatic recount occurred. After the recount she was declared the winner by 85 votes. She won the special election called after Betsy Wergin resigned. She was sworn in on December 5, 2008.
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.