Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Hancock, David "Dave"

House 2011-2012 (District 2B); House 2015-2016 (District 2A)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Beltrami, Clearwater, Hubbard, Lake of the Woods, Pennington, Polk

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/25/1945
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Evangelical Christian, Non-denominational
Reported Minority: None Reported
Other Names: Dave
City of Residence (when first elected): Bemidji
Occupation (when first elected): Business; General Manager, Northwest Tire/Former Small Business Owner, R & D Tire and Automotive Center

EDUCATION

Secondary; Graduate, 1963
Anderson University; B.A.; History, 1968

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Army (Fort Sill, Oklahoma; Operating Room Technician and Combat Medic); 1969 to 1971

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Pat (married on June 17, 1967)
Children: Two children: Nathan and Jason (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He moved to Bemidji, Minnesota in the spring of 1973.

He was a youth baseball and basketball coach.

He was a member of Cornerstone Community Church.

Religion provided by his 2010 campaign website and Politics in Minnesota, The Directory, 2011-2012.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

89th Legislative Session (2015-2016)

  Session Details
Body: House
District: 02A
Elected: 11/4/2014
Residence: Bemidji
Term of Office: 1/6/2015 to 1/2/2017
Counties Represented: Beltrami, Clearwater, Hubbard, Lake of the Woods
Occupation: Small-business owner
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Environment & Natural Resources Policy & Finance Minutes
  • Greater Minnesota Economic & Workforce Development Policy Minutes
  • State Government Finance: Veterans Affairs Division Minutes

87th Legislative Session (2011-2012)

  Session Details
Body: House
District: 02B
Elected: 11/2/2010
Residence: Bemidji
Term of Office: 1/4/2011 to 1/7/2013
Counties Represented: Beltrami, Clearwater, Hubbard, Pennington, Polk
Occupation: Business; General Manager, Northwest Tire/Former Small Business Owner, R & D Tire and Automotive Center
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Environment, Energy and Natural Resources Policy and Finance Minutes
  • Government Operations and Elections Minutes
  • Higher Education Policy and Finance Minutes
Session Interviews
Session Interview (Video) 2015 House Interview

Session Interview (Video) 2011 House Interview


Articles & Books About
Schutz, Lee Ann. "Rural Republican's Challenge." Session Weekly, St. Paul: Minnesota House of Representatives Information Office, February 11, 2011, p. 20.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.