Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Woodard, Kelby G.

House 2011-2012 (District 25B); House 2013-2014 (District 20A)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Le Sueur, Rice, Scott

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/15/1970
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Belle Plaine
Occupation (when first elected): Small Business Owner; Trade Innovations, Import/Trade Security Company; TRG Direct, Customs Company; and Trusted Trade Alliance/Former Employee, Asset Protection, Target

EDUCATION

Georgetown University; Postsecondary; Certificate of Global Security Management
University of North Texas; B.S.; Criminal Justice
University of Dallas; M.B.A.; International Business

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Executive Branch: United States Customs Service; [Dates Unknown]
County Board/Commissioner: Scott County, Minnesota (Criminal Justice Advisory Board); [Dates Unknown]
Military: United States Air Force Auxiliary Civil Air Patrol, Minnesota; [Dates Unknown]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Donna C. Jaeger (married on June 10, 1995)
Children: Five children: Randi (daughter); Tipton, William, Charlie, and Kevin Jaeger (he was born while his dad was in office) (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was originally from Texas. He moved to Minnesota in 1999.

Religion provided by his 2010 campaign website.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

88th Legislative Session (2013-2014)

  Session Details
Body: House
District: 20A
Elected: 11/6/2012
Residence: Belle Plaine
Term of Office: 1/8/2013 to 1/5/2015
Counties Represented: Le Sueur, Scott
Occupation: Small Business Owner
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2013 1st Sp.S. - Author
Committees:
Leadership Position: Assistant Minority Leader

87th Legislative Session (2011-2012)

  Session Details
Body: House
District: 25B
Elected: 11/2/2010
Residence: Belle Plaine
Term of Office: 1/4/2011 to 1/7/2013
Counties Represented: Rice, Scott
Occupation: Small Business Owner; Trade Innovations, Import/Trade Security Company; TRG Direct, Customs Company; and Trusted Trade Alliance/Former Employee, Asset Protection, Target
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2011 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Education Finance Minutes
  • Education Reform Minutes
  • Public Safety and Crime Prevention Policy and Finance Minutes
Session Notes: His margin of victory over David Bly was only 31 votes so an automatic recount occurred. After the recount he was declared the winner by 37 votes.
Session Interviews
Session Interview (Video) 2014 House Interview

Session Interview (Video) 2011 House Interview


Articles & Books About
Cook, Mike. "Politics with His Pancakes." Session Weekly, St. Paul: Minnesota House of Representatives Information Office, February 4, 2011, p. 20.



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.