Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Jensen, Vicki

Senate 2013-2016 (District 24)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Dodge, Rice, Steele, Waseca

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/14/1965
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Female
Religion: Lutheran
Other Names:
City of Residence (when first elected): Owatonna
Occupation (when first elected): Insurance Agent

EDUCATION

Appleton High School; Secondary;
Augustana College, Sioux Falls, South Dakota; Attended College;
South Central Technical College; Vocational-Technical School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: Owatonna School District, Minnesota (School Board); [Dates Unknown]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Trevor
Children: Three children: Miranda, Ryan, and Benjamin
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: infrastructure, education, rural development, and agriculture.

She ran for the 1st Congressional District in the 2018 election but withdrew her candidacy.

Religion provided by Politics in Minnesota, The Directory, 2013-2014.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

89th Legislative Session (2015-2016) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 24
Elected: 11/6/2012
Residence: Owatonna
Term of Office: 1/8/2013 to 1/2/2017
Counties Represented: Dodge, Rice, Steele, Waseca
Occupation: Insurance Agent
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2015 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Commerce
  • Finance: E-12 Policy and Budget Division
  • Finance: Subcommittee on Equity
  • Finance: Transportation and Public Safety Policy and Budget Division

88th Legislative Session (2013-2014)

  Session Details
Body: Senate
District: 24
Elected: 11/6/2012
Residence: Owatonna
Term of Office: 1/8/2013 to 1/2/2017
Counties Represented: Dodge, Rice, Steele, Waseca
Occupation: Insurance Agent
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Commerce
  • Finance: E-12 Division
  • Finance: Transportation and Public Safety Division
  • Transportation and Public Safety
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.