Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Yarusso, Barb

House 2013-2016 (District 42A)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1956
Birth Place: Duluth, Minnesota
Birth County: St. Louis
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Female
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Shoreview
Occupation (when first elected): Adjunct Assistant Professor

EDUCATION

Columbia Heights High School; Secondary; 1974
University of Minnesota; Teaching certificate; Post-Baccalaureate Science Teaching Licensure Program, 2002
University of Minnesota; Bachelor of Chemical Engineering; Chemical Engineering, 1978
University of Wisconsin; Ph.D.; Chemical Engineering, 1985

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Shoreview, Minnesota (City Planning Commission); [Dates Unknown]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: David
Children: Three children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Religion provided by Politics in Minnesota, The Directory, 2013-2014.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

89th Legislative Session (2015-2016)

  Session Details
Body: House
District: 42A
Elected: 11/4/2014
Residence: Shoreview
Term of Office: 1/6/2015 to 1/2/2017
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Educator
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2015 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Aging & Long-Term Care Policy Minutes
  • Education Innovation Policy Minutes
  • Mining & Outdoor Recreation Policy Minutes

88th Legislative Session (2013-2014)

  Session Details
Body: House
District: 42A
Elected: 11/6/2012
Residence: Shoreview
Term of Office: 1/8/2013 to 1/5/2015
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Adjunct Assistant Professor
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.