Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Christensen, Drew

House 2015-2018 (District 56A)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Dakota, Scott

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/21/1993
Birth Place: Savage, Minnesota
Birth County: Scott
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Other Names:
City of Residence (when first elected): Savage
Occupation (when first elected): Legislator

EDUCATION

Prior Lake High School; Secondary;
University of Minnesota, Twin Cities; Attended College; Political Science

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Savage, Minnesota (Advisory Communications Commission); 02/2012 to 11/2014 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Kayla (married on January 13, 2018)
Children: One child: Thomas (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: House
District: 56A
Elected: 11/8/2016
Residence: Savage
Term of Office: 1/3/2017 to 1/7/2019
Counties Represented: Dakota, Scott
Occupation: None Listed
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Education Innovation Policy Minutes
  • Higher Education & Career Readiness Policy and Finance Minutes
  • Taxes Minutes

89th Legislative Session (2015-2016)

  Session Details
Body: House
District: 56A
Elected: 11/4/2014
Residence: Savage
Term of Office: 1/6/2015 to 1/2/2017
Counties Represented: Dakota, Scott
Occupation: Legislator
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Aging & Long-Term Care Policy Minutes
  • Education Finance Minutes
  • Education Innovation Policy Minutes
  • Higher Education Policy & Finance Minutes
Session Interviews
Session Interview (Video) 2018 House Interview

Session Interview (Video) 2015 House Interview



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.