Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Advanced Search
Skip Navigation Links > > >

Flanagan, Peggy

House 2015-2018 (District 46A)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/22/1979
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Female
Religion:
Reported Minority:   American Indian
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Louis Park
Occupation (when first elected): Executive director, Children's Defense Fund--Minnesota

EDUCATION

St. Louis Park Public Schools; Secondary;
University of Minnesota; B.A.; 2002, American Indian Studies, Child Psychology

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Minneapolis, Minnesota (School Board); 2005 to 2009 [Elected]
State Lieutenant Governor: Minnesota; 01/07/2019 to ? [Elected]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Tim Hellendrung (when first elected, divorced around 2017)
Children: One child: Siobhan (daughter)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

She ran unsuccessfully for the Minnesota House of Representatives in the 2008 election.

She is a citizen of the White Earth Nation of Ojibwe. (MinnPost, March 23, 2017)

She was sworn in on November 9, 2015.

Total Days Served: 1156

SESSIONS SERVED

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: House
District: 46A
Elected: 11/8/2016
Residence: Saint Louis Park
Term of Office: 1/3/2017 to 1/7/2019
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Nonprofit Management
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2017 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Health & Human Services Reform Minutes
  • Health & Human Services Reform: Subcommittee on Childcare Access & Affordability Minutes
  • Rules & Legislative Administration Minutes
  • State Government Finance Minutes

89th Legislative Session (2015-2016)

  Session Details
Body: House
District: 46A
Elected: 11/3/2015
Residence: Saint Louis Park
Term of Office: 11/9/2015 to 1/2/2017 (Special Election)
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Executive director, Children's Defense Fund--Minnesota
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Education Innovation Policy Minutes
  • Public Safety and Crime Prevention Policy & Finance Minutes
  • Rules & Legislative Administration Minutes
Session Notes: She won the House special election held due to the resignation of Ryan Winkler.
Session Interviews
Session Interview (Video) 2016 House Interview



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.