Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Haley, Barb

House 2017-Present (District 21A)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Goodhue, Wabasha

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/14/1964 (uncertain)
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Female
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Red Wing
Occupation (when first elected): Consultant/homemaker

EDUCATION

Red Wing Central High School; Secondary; 1982
St. Thomas University; B.A.; International Studies

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Tim (married around 1987)
Children: Two children: Joey and Maria
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Religion provided by her 2016 campaign website. She is a member of St. Joseph Catholic Church.

Total Days Served: 1043

SESSIONS SERVED

91st Legislative Session (2019-2020)

  Session Details
Body: House
District: 21A
Elected: 11/6/2018
Residence: Red Wing
Term of Office: 1/8/2019 to 1/5/2021
Counties Represented: Goodhue, Wabasha
Occupation: Legislator
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Commerce Minutes
  • Ways & Means: Health and Human Services Finance Division Minutes
  • Ways & Means: Jobs and Economic Development Finance Division Minutes
  • Ways & Means: Water Division Minutes

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: House
District: 21A
Elected: 11/8/2016
Residence: Red Wing
Term of Office: 1/3/2017 to 1/7/2019
Counties Represented: Goodhue, Wabasha
Occupation: Consultant/homemaker
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Education Innovation Policy Minutes
  • Health & Human Services Finance Minutes
  • Higher Education & Career Readiness Policy and Finance Minutes
Session Interviews
Session Interview (Video) 2018 House Interview



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator