Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Minnesota Legislature
Skip Navigation Links > > >

Jurgens, Tony

House 2017-Present (District 54B)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Dakota, Washington

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/28/1964
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Cottage Grove
Occupation (when first elected): Insurance Agent

EDUCATION

Watertown High School, South Dakota; Secondary; 1983
Southwest Minnesota State University, Marshall, Minnesota; B.S.; Business Administration, 1988

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Board/Commissioner: Washington County (Library Board); [Dates Unknown]
Municipal Board/Commission: Cottage Grove, Minnesota (Public Services Commission, chair); [Dates Unknown]
Municipal Board/Commission: Cottage Grove, Minnesota (Economic Devleopment Authority, treasurer); [Dates Unknown]
Municipal Board/Commission: Cottage Grove, Minnesota (Public Works Commission, chair); [Dates Unknown]
Municipal Board/Commission: Cottage Grove, Minnesota (Charter Commission, vice-chair); [Dates Unknown]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Dawn
Children: Two children: Alexa and Tori (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Religion provided by his 2016 campaign website.

Total Days Served: 840

SESSIONS SERVED

91st Legislative Session (2019-2020)

  Session Details
Body: House
District: 54B
Elected: 11/8/2018
Residence: Cottage Grove
Term of Office: 1/8/2019 to 1/5/2021
Counties Represented: Dakota, Washington
Occupation: Insurance agent
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Ways & Means: Capital Investment Division Minutes
  • Ways & Means: Education Finance Division Minutes
  • Ways & Means: Housing Finance & Policy Division Minutes

90th Legislative Session (2017-2018)

  Session Details
Body: House
District: 54B
Elected: 11/8/2016
Residence: Cottage Grove
Term of Office: 1/3/2017 to 1/7/2019
Counties Represented: Dakota, Washington
Occupation: Insurance Agent
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
Session Interviews
Session Interview (Video) 2018 House Interview



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator